کانادا برای 'شهر فرنگ' هنرمند ایرانی استثناء قایل شد

حق نشر عکس k
Image caption صدف فروغی اثر خود را با حمایت شورای هنر کانادا خلق کرده است

صدف فروغی، هنرمند ایرانی ساکن مونترال که پیش‌تر خبر ضبط 'شهرفرنگ' او توسط گمرک کانادا خبرساز شده بود می‌گوید با دستور مستقیم وزارت خارجه این کشور از اثر هنری او رفع توقیف شده است.

خانم فروغی روز پنجشنبه (۳۱ ژوئیه) به بی‌بی‌سی فارسی گفت به وکیل او اطلاع داده شده که وزیر خارجه کانادا با استفاده از اختیارات خود به کمرگ مونترال دستور داده که در مورد ترخیص اثر هنری او اقدام کنند.

قوانین کانادا اجازه استثناء قائل شدن در موارد گمرکی که شامل تحریم‌های ایران می شود را به وزیر خارجه این کشور داده است.

اثر توقیف شده خانم فروغی یک شهرفرنگ بزرگ است که در آن فیلم‌های کوتاه به نمایش درمی‌آید. او در اثر هنری جدید خود این سرگرمی کودکانه که نخستین پنجره مردم تهران قدیم به عکس‌های رنگی بود را بازسازی کرده است.

شهرفرنگ خانم فروغی با حمایت شورای هنر کانادا به سرانجام رسیده است. خانم فروغی پس از دو سال کار بر روی این اثر آن را از طریق پست هوایی (فریت) از ایران به کانادا فرستاده است.

پیش‌تر وزارت خارجه کانادا هم پس از آن که یکی از روزنامه‌های اصلی این کشور خبر توقیف شهرفرنگ خانم فروغی را منتشر کرد، در بیانیه‌ای ضمن دفاع از تحریم‌ها علیه ایران نوشت افراد می‌توانند از وزیر تقاضا کنند به طور موردی پرونده‌ای را بررسی و دستورترخیص کالا را صادر کند.

مطالب مرتبط