طرح استیضاح فرجی دانا، وزیر علوم ایران اعلام وصول شد

یکی از علت های اصلی مخالفان ادامه وزارت آقای فرجی دانا، افشای بورسیه‌های غیر مجاز در دولت محمود احمدی نژاد و برخورد با آن است
توضیح تصویر،

یکی از علت های اصلی مخالفان ادامه وزارت آقای فرجی دانا، افشای بورسیه‌های غیر مجاز در دولت محمود احمدی نژاد و برخورد با آن است

طرح استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت حسن روحانی، تحویل هیات رئیسه مجلس شده است.

ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران می گوید که این طرح به امضای ۵۱ نماینده مجلس رسیده و متن آن توسط حسین سبحانی نیا از اعضای هیات رئیسه مجلس قرائت شده است.

طراحان استیضاح نوشته اند که شیوه مدیریت آقای فرجی دانا "خلاف مصالح کشور و انتخاب رویه‌ای است که مانع رشد تولید علم شده است."

۵۱ نماینده مجلس ایران در این طرح گفته اند که "به علت عدم پایبندی ایشان به رویه‌های قانونی، مصالح کشور و مشی اعتدال و وعده‌های داده شده در زمان رای اعتماد به مجلس و به تبع آن ایجاد و فراهم‌سازی بستر و ترویج افراطی‌ گری در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی" خواهان استیضاح آقای فرجی دانا هستند.

برخی از رسانه ها می گویند که به نظر می رسد یکی از علت های اصلی مخالفان ادامه وزارت آقای فرجی دانا، افشای بورسیه‌های غیر مجاز در دولت محمود احمدی نژاد و برخورد با آن باشد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس از دولت خواسته تا حداکثر در مدت ۱۰ روز، زمان حضور آقای فرجی‌دانا در جلسه استیضاح را به هیات رئیسه مجلس اعلام کند.

گروهی از نمایندگان محافظه‌کار مجلس زمستان سال گذشته در مورد تغییر روسای چند دانشگاه و ارتباط جعفر توفیقی (سرپرست وزارت علوم در اوایل دولت حسن روحانی) و جعفر میلی‌منفرد (اولین نامزد پیشنهادی آقای روحانی برای وزارت علوم که مجلس به او رای اعتماد نداد) با اعتراضات سال ٨٨ از آقای فرجی دانا سئوال کرده بودند که از این پاسخ قانع نشدند.

جعفر توفیقی و جعفر میلی‌منفرد، اکنون مشاور و معاون وزیر علوم هستند.

اعلام وصول طرح استیضاح آقای فرجی دانا، نخستین برخورد مجلس از این دست با کابینه حسن روحانی است.

پیش از این ناصر موسوی لارگانی، از نمایندگان مجلس، گفته بود شرط استیضاح‌کنندگان آقای فرجی‌دانا برای صرف‌نظر از استیضاح این است که دانشجویان ستاره‌داری که به دانشگاه بازگشتند دوباره اخراج شوند.

از آغاز به کار دولت حسن روحانی، محافظه‌کاران حساسیت زیادی درباره مدیریت وزارت علوم نشان داده‌اند.