استقبال ایران از 'تکمیل مراحل' تشکیل دولت و انتخاب نخست وزیر جدید عراق

حق نشر عکس isna
Image caption ایران در شمار اولین کشورهایی است که از تحولات سیاسی عراق حمایت کرده است

وزارت امور خارجه ایران با انتشار بیانیه ای از "تکمیل مراحل تشکیل دولت جدید عراق" استقبال و "از تعیین هرچه سریعتر اعضای کابینه توسط نخست وزیر و طی شدن مراحل اخذ رای اعتماد در مجلس ملی عراق" حمایت کرده است.

بیانیه وزارت امور خارجه می گوید "ایران همانند گذشته کمک ها و حمایت های خود را از دولت و ملت عراق در مبارزه با تروریسم و همچنین تقویت ثبات و امنیت آن کشور ادامه خواهد داد و از نقش مرجعیت عالی و همه نیروهای سیاسی عراق در حفظ وحدت، حاکمیت ملی و تسریع در روند تکمیل پروژه شکل گیری دولت جدید قدردانی می کند."

ساعاتی پیش از این، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران انتخاب حیدر عبادی، نخست وزیر جدید عراق را به او، مرجعیت دینی، مردم و گروه های سیاسی عراق تبریک گفته بود.

آقای شمخانی اعلام کرده بود که ایران "از روند قانونی طی شده" در انتخاب آقای عبادی حمایت می‌کند.

ایران از مهمترین حامیان نوری مالکی بود با این همه یکی از اولین کشورهایی است که از انتخاب آقای عبادی به عنوان نخست وزیر جدید عراق حمایت کرده است.

پیشتر ترکیه، فرانسه و ایالات متحده آمریکا از انتخاب آقای عبادی استقبال کرده بودند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از همه گروه ها و ائتلاف های عراق خواسته تا برای "رعایت چارچوب های وحدت ملی به منظور حفظ منافع ملی و در نظر گرفتن حاکمیت قانون، توجه به شرایط حساس کشور عراق به منظور مقابله با تهدیدات خارجی" اتحاد خود را حفظ کنند."

علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین الملل آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران، هم گفته کشورش هر تصمیمی که ملت عراق برای اداره کشورشان بگیرند پشتیبانی خواهند کرد.

حیدر عبادی که خود عضو حزب الدعوه به رهبری نوری مالکی است، بعد از سقوط صدام در دولت انتقالی عراق وزیر ارتباطات شد. او در سال ۲۰۰۶ میلادی نماینده مجلس شد و قبل از رسیدن به کرسی معاونت رئیس مجلس، ریاست کمیسیون اقتصادی را بر عهده داشت.

ساعاتی بعد از معرفی حیدر عبادی به عنوان نخست وزیر جدید عراق، متحدان نوری مالکی در بیانیه‌ای به انتخاب نخست وزیر جدید اعتراض کردند.