وزارت بهداشت پیوند عضو برای غیرایرانیان را ممنوع کرد

حق نشر عکس REUTERS

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران اعلام کرده است از مهرماه امسال جراحی پیوند عضو برای غیرایرانیان ممنوع خواهد شد.

حسن قاضی‌زاده هاشمی گفته با توجه به تعداد زیاد بیماران ایرانی متقاضی، جراحی پیوند اعضا برای بیماران غیرایرانی ممنوع می‌شود.

به گفته وزیر بهداشت ایران، در ۱۰ سال گذشته ۶۰۸ بیمار غیرایرانی خواهان دریافت عضو، در ایران جراحی شده‌اند. این آمار شامل جراحی‌هایی است که به صورت قانونی و مجاز انجام شده است و به گفته وزیر بهداشت جراحی‌های غیرقانونی را دربرنمی‌گیرد.

آقای قاضی‌زاده درباره بیماران غیرایرانی که هم‌اکنون در بیمارستان‌های ایران بستری هستند، گفته بیش از یک ماه تا زمان عملی شدن این قانون فرصت وجود دارد و درباره آن‌ها تصمیم‌گیری خواهد شد.

محدود بود نه ممنوع

پیش از این هم پیوند عضو بدن یک ایرانی به غیرایرانیان ممنوع بوده است اما شهروندان سایر کشور‌ها می‌توانستند برای پیوند عضو، شخص اهدا کننده را هم از کشورشان با خود به ایران بیاورند.

با این حال، کتایون نجفی‌زاده، رئیس اداره پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت به تلویزیون دولتی ایران گفته است "افرادی که از کشورهای منطقه به‌ویژه از کشورهای عربی وارد ایران می‌شدند، شناسنامه جعلی، کارت ملی و دفترچه جعلی ایرانی می‌گرفتند و به عنوان یک ایرانی جنوبی گیرنده کلیه معرفی می‌شدند و کلیه دریافت می‌کردند."

گردشگر درمانی بیاید اما نه برای پیوند

ممنوعیت پیوند عضو در جلسه 'شورای عالی پیوند اعضا' در وزارت بهداشت تصویب شده که به‌تازگی و در دولت حسن روحانی تشکیل شده است.

یکی دیگر از مصوبات 'شورای عالی پیوند اعضا' این است که عمل جراحی پیوند عضو در بیمارستان‌های خصوصی ممنوع و فقط به بیمارستان‌های دولتی محدود شده است.

دولت جمهوری اسلامی ایران در یک دهه گذشته تلاش زیادی برای جذب گردشگر پزشکی به ایران داشته است.

به گفته رئیس اداره پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت، از سال ۱۳۸۷ پیوند عضو یکی از عمل‌های جراحی مورد توجه گردشگران پزشکی در منطقه بوده است اما حسن قاضی‌زاده هاشمی گفته در زمینه توریسم درمانی، اولویت‌ها باید روی بخش‌های دیگر متمرکز شود.

انتقاد از قاچاق عضو در ایران

ماجرای پیوند عضو به شهروندان غیرایرانی بعد از آن در رسانه‌ها مطرح شد که انجمن حمایت از بیماران کلیوی از پیوند کلیه ایرانیان به شهروندان کشورهای دیگر انتقاد کرد.

مصطفی قاسمی گفته بود: "این بیماران با جعل مدارک هویتی (کارت ملی، شناسنامه) به ایران می‌آیند و پزشکان بدون بررسی مدارک با دریافت دستمزدهای میلیونی کلیه ایرانی را به آن‌ها پیوند می‌زنند."

بعد از آن، وزارت اطلاعات ایران در بیانیه‌ای از شناسایی و بازداشت اعضای یک باند قاچاق اعضای بدن انسان خبر داد.

ایران از معدود کشورهای جهان است که خرید و فروش عضو پیوندی در آن قانونی است؛ هرچند طبق قوانین موجود گیرنده و دهنده عضو باید هر دو ایرانی باشند.

مطالب مرتبط