تاکید حسن روحانی بر قابل مذاکره نبودن برنامه موشکی ایران

آمانو و روحانی حق نشر عکس president.ir
Image caption دیدار رئیس جمهور و یوکیا آمانو، بالاترین سطح رایزنی میان آژانس انرژی اتمی و ایران پس از روی کار آمدن دولت آقای روحانی بوده است

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در دیدار با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد: "توان موشکی ایران به هیچ عنوان و در هیچ رده ای قابل مذاکره نیست."

به گزارش سایت ریاست جمهوری ایران، آقای روحانی در عین حال گفت: "در صورتی که عزم و اراده جدی برای حل و فصل موضوع و دستیابی به توافق وجود داشته باشد، در مدت کمتر از یک سال می توان به نتیجه نهایی با آژانس دست یافت."

تاکید حسن روحانی در مورد قابل مذاکره نبودن برنامه موشکی ایران در حالی صورت می گیرد که آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، در اردیبهشت ماه گذشته بر تقویت توان موشکی ایران تاکید کرده و درخواست توقف این برنامه را توقعی "ابلهانه" دانسته بود.

کشورهای غربی حاضر در مذاکرات هسته ای با جمهوری اسلامی، خواستار محدود شدن برنامه‌ توسعه موشک‌های دوربرد ایران هستند.

آقای روحانی در بخشی دیگر از گفتگوی امروز یکشنبه ۲۶ مرداد (۱۷ اوت) با یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، از وی خواست با توجه به مذاکرات این نهاد با مسئولان ایرانی، به انتشار گزارش های منظم در مورد روند پیشرفت مذاکرات بپردازد.

به گزارش سایت ریاست جمهوری ایران، در جریان دیدار امروز، آقای آمانو هم با ابراز ناخرسندی از "طولانی شدن فرآیند مذاکرات"، ابراز امیدواری کرده که اختلاف موجود بر سر برنامه هسته ای ایران "در یک برنامه زمانی معقول حل شود".

دیدار رئیس جمهور و آقای آمانو، بالاترین سطح رایزنی میان آژانس انرژی اتمی و ایران پس از روی کار آمدن دولت آقای روحانی و توافق اولیه این کشور با شش قدرت جهانی بر سر برنامه هسته‌ای بوده است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای دومین بار در یک سال گذشته به تهران سفر کرده است. رضا نجفی، نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، پیشتر گفته بود که در سفر قبلی یوکیا آمانو، با توجه به فرصت کم، امکان ملاقات مدیرکل آژانس با رئیس جمهور فراهم نشد.

آقای آمانو در قالب چارچوبی برای همکاری که سال گذشته میان ایران و آژانس امضا شد، به تهران سفر کرده است.

مطالب مرتبط