مرگ یک کارگر بر اثر حمله ماموران منتسب به سد معبر شهرداری تهران

حق نشر عکس ILNA

گزارش ها از ایران حاکی است کارگری که بر اثر ضرب و شتم توسط ماموران منتسب به گشت سد معبر شهرداری تهران به مدت یک هفته در بیمارستان بستری شده بود، روز پنجشنبه ۲۳ مردادماه در بیمارستان نورافشار تهران جان باخته است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، فاطمه ابراهیمی، همسر علی چراغی امروز ۲۷ مردادماه گفت که همسرش پیشتر خیاط بود، اما به تازگی در دفتر کارگاه ساختمانی یکی از نزدیکانش مشغول به کار شده بود.

علی چراغی کارگر ۴۱ ساله‌‌ روز در اواسط مرداد ماه به همراه پسر ۱۴ ساله‌ با وانت به سمت خیابان تهران‌پارس رفته بود که در ساعت ۱۰ صبح حوالی اتوبان باقری نبش خیابان ۱۹۶ غربی با ماموران شهردا‌ری درگیر می‌شود و به دلیل شدت جراحت در بیمارستان بستری می‌شود.

هنوز علت درگیری آقای چراغی با ماموران سد معبر مشخص نشده است.

روابط عمومی شهرداری تهران در تماس بی‌بی‌سی فارسی از چنین اتفاقی اظهار بی اطلاعی کرد و شهرداری منطقه چهار را مسئول پاسخ گویی به این مسئله دانست. روابط عمومی شهرداری منطقه ۴ تهران نیز در پی تماس بی‌بی‌سی حاضر به پاسخ گویی در این خصوص نشد.

ابوالفضل چراغی، پسر ۱۴ ساله این کارگر در خصوص روز حادثه به خبرگزاری کار ایران گفته "من و پدرم سوار بر وانت کنار خیابان در حال حرکت بودیم که ناگهان یک وانت سدمعبر ناحیه چهار منطقه ۴ مقابل ماشین ما پیچید و راه را بست. چهار ماموری که از اتومبیل پیاده شدند از پدرم خوستند که پیاده شود. من به در خواست پدرم در وانت ماندم و از داخل مکالمه آن‌ها را می‌شنیدم. یک مامور به پدرم گفت که وانت توقیف است. پدرم اصرار داشت که شما حق توقیف ماشین را ندارید و باید با پلیس ۱۱۰ تماس بگیریم."

حق نشر عکس Ilna

به گفته فرزند این کارگر در حالی که آقای چراغی در تلاش بوده تا با پلیس تماس بگیرد، مورد حمله این ماموران قرار می گیرد،" یکی از آنان از پشت دستهای پدرم را گرفت و سایرین مشغول ضرب و شتم او شدند. هنگامی که من مشغول پیاده شدن از ماشین بودم دیدم که یکی از ماموران با "پنجه بکس" به سمت چپ سر پدرم ضربه‌ای وارد کرد و پدرم به زمین افتاد. من قصد نزدیک شدن به پدرم را که بی‌هوش روی زمین افتاده بود را داشتم اما ماموران به گمان اینکه پدرم تمارض می‌کند ضربه‌ای به من زدند و اجازه نزدیک شدن به پدرم را ندادند اما بعد از دخالت کسبه محل، هر چهار مامور سوار بر وانت از صحنه گریختند."

بنا بر این گزارش، خانواده مقتول پرونده‌ای را در کلانتری ۱۲۶ تهران‌پارس تنظیم می‌کنند و ۱۱ نفر از کسبه و اهالی محل نیز در این خصوص شهادت دادند.

گزارش پزشکی قانونی نشان می دهد که در پی اصابت جسم سخت، مصدوم دچار "کاهش سطح هشیاری، خونریزی در نواحی گیجگاهی و آهیانه و پیشانی سمت چپ جمجمه و کوفتگی بافت مغزی در نواحی گیجگاهی و آهیانه‌ای سمت راست جمجمه" شده که تحت "عمل جراحی قرار گرفته است."

یک مامور سد معبر که نخواسته نامش فاش شود در گفتگو با خبرگزاری کار ایران گفته است "شیوه برخورد ماموران گشت سد معبر با رانندگان وانت بارهای میوه یا سبزی فروشی و کارگران دستفروش متفاوت است. یکسری از دستفروش‌ها حرف ما را گوش می‌کنند. اما آنهایی که گوش نمی‌کنند را به ساماندهی منطقه تحویل می‌دهیم. از سد معبرشان عکس می‌گیریم و در اختیار 'ساماندهی منطقه' قرار می‌دهیم تا ساماندهی با آنان برخورد کند. وانتی‌ها اینجور نیستند. پیمانکاری که برایش کار می‌کنم، خیلی مقرراتی است. به هر نحوی با وانتی‌ها در گیر شویم، ما را اخراج می‌کند."

شهرداری: موضوع ارتباطی به ما ندارد

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علیرضا جاوید، شهردار منطقه ۴ در واکنش به خبر کشته شدن یک کارگر توسط کارکنان منسوب به شهرداری، این خبر را اشتباه دانست و گفت: "این موضوع به شهرداری ارتباطی ندارد، اگر هم درگیری رخ داده بین عوامل پیمانکار بازیافت زباله‌ها و عواملی که زباله‌ها را استفاده می‌کنند، بوده است. این موضوع را می‌شود از خود پیمانکار پیگیری کرد، زیرا این افرادی که با کارگر درگیر شده اند، از کارکنان شهرداری نبوده‌اند."

وی درباره نظارت شهرداری بر پیمانکاران گفت: "عوامل پیمانکاران تحت نظارت خود پیمانکاران هستند و افرادی که در این موضوع حضور داشتند زیر مجموعه پیمانکاران بوده‌اند. این حادثه توسط زیر مجموعه پیمانکاران رخ داده و پیمانکار باید پاسخگوی این موضوع باشد."