محمدعلی نجفی؛ بازگشت به وزارت علوم پس از سی سال

حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای نجفی از ابتدای انقلاب ایران در دولت‌های مختلف، مسئولیت داشته است

در پی عدم رای اعتماد مجلس ایران به رضا فرجی دانا٬ وزیر علوم ایران٬ نخستین برکناری از سوی مجلس در کارنامه دولت حسن روحانی ثبت شد.

بلافاصله پس از این عزل٬ حسن روحانی٬ رئیس جمهور ایران٬ محمدعلی نجفی از نخستین وزیران وزارت علوم ایران پس از انقلاب را به سرپرستی این وزارتخانه منصوب کرد.

آقای نجفی حالا دوباره به وزارتخانه‌ای باز می‌گردد که بیش از سی سال پیش در راس آن قرار داشت.

او در کمتر از یک سال از عمر دولت حسن روحانی٬ دومین سرپرست این وزارتخانه حساس است.

سال گذشته در پی عدم رای اعتماد مجلس به جعفر میلی منفرد٬ وزیر پیشنهادی آقای روحانی٬ جعفر توفیقی سرپرستی این وزارتخانه را بر عهده گرفت.

از معاونت تا سرپرستی وزارتخانه

یک سال پیش در جریان رسیدگی به صلاحیت وزیران پیشنهادی حسن روحانی در مجلس ایران٬ محمد علی نجفی که به عنوان وزیر آموزش و پرورش به مجلس معرفی شده بود٬ با یک رای کمتر از حد نصاب نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد.

مخالفان او همراهی‌اش با معترضان به نتیجه انتخابات ۸۸ را از دلایل اصلی عدم صلاحیت او برای تصدی وزارتخانه ای برشمردند که ۹ سال در راس آن بود.

آقای نجفی در دفاع از سابقه خود در مجلس، اعتراضات ٨٨ را "فتنه" نامید و گفت پس از سخنرانی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در نمازجمعه پس از انتخابات ٨٨، در هیچ تظاهراتی شرکت نکرد.

او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از مشاوران ارشد مهدی کروبی بود و به عنوان یکی از نمایندگان او در جلسه خصوصی با آیت الله خامنه‌ای حضور داشت.

حسن روحانی بلافاصله پس از عدم رای اعتماد به آقای نجفی، او را به معاونت خود و ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منصوب کرد ؛ انتصابی که با مخالفت بخشی از اصولگرایان همراه بود.

هرچند ریاست او در سازمان چندان دوام نیاورد و کمتر از پنج ماه بعد از این مقام استعفا کرد و به دبیری "ستاد هماهنگی اقتصادی" دولت منصوب شد.

حق نشر عکس Mehr
Image caption محمد علی نجفی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از مشاوران ارشد مهدی کروبی بود

به نظر می‌رسد با توجه عدم رای اعتماد مجلس در سال گذشته به آقای نجفی که بخش عمده‌ای از آن خاستگاه سیاسی داشت و دلایل مشابه برای رای منفی که بخشی از اصولگرایان به آقای فرجی دانا دادند٬ انتصاب جدید آقای روحانی با واکنش منفی حامیان برکناری آقای فرجی دانا روبه‌رو شود.

بر اساس قانون اساسی ایران٬ رئیس جمهور منعی برای معرفی وزیر پیشنهادی خود که برای وزارتخانه دیگری رای نیاورده٬ ندارد.

آقای روحانی سه ماه فرصت دارد که جایگزین آقای فرجی دانا را به مجلس معرفی کند که به نظر می‌رسد آقای نجفی از گزینه‌های اصلی باشد.

دوازده سال وزارت

محمد علی نجفی٬ متولد ۱۳۳۰ در تهران٬ فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف و ام آی تی آمریکاست.

او در کنار کسانی چون محمد سعیدی کیا٬ بیژن زنگنه و محمد غرضی از جمله کسانی است که بیشترین سابقه وزارت را در تاریخ جمهوری اسلامی دارند.

آقای نجفی از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ در دولت های محمدجواد باهنر، محمدرضا مهدوی کنی و میر حسین موسوی وزیر علوم بود.

او در آخرین سال نخست وزیری میرحسین موسوی وزارت آموزش و پرورش را بر عهده گرفت که این مسئولیت در هشت سال ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی نیز ادامه داشت.

با روی کار آمدن محمد خاتمی در سال ۱۳۷۶ ریاست سازمان برنامه و بودجه را عهده دار شد که تا ۱۳۷۹ ادامه داشت.

در سال ۱۳۸۵ به عنوان نامزد اصلاح طلبان وارد سومین شورای شهر تهران شد اما برای چهارمین دوره در سال ۱۳۹۲ ثبت نام نکرد.

او به مدت دو سال نیز در دهه ۶۰ خورشیدی معاون آموزشی سازمان صدا و سیما بود.

مطالب مرتبط