روحانی: از استیضاح وزیر علوم نباید کسی عصبانی شود

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای روحانی در زمانی که وزیر علوم استیضاح شد در سفر استانی به اردبیل رفته بود

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در اولین واکنش به استیضاح وزیر علوم گفته که دوست داشتم وزیر علوم رای اعتماد بگیرد اما "ما درچارچوب قانون رای اکثریت نمایندگان هر چه باشد می پذیریم و در مورد قانون گذاری نیز تسلیم هستیم."

به گفته آقای روحانی "بر اساس قانون یک وزیر رای اعتماد می گیرد و ممکن است وزیر دیگر استیضاح شود اما کسی نباید عصبانی شود چون همه پذیرفته ایم که می خواهیم با هم کار کنیم."

به گفته رئیس جمهور ایران "اگر از چارچوب قانون خارج شویم ضررش بیشتر است و لجبازی و مقاومت بیجا نتیجه نخواهد داشت."

این سخنان آقای روحانی با واکنش مثبت علی لاریجانی رئیس مجلس رو به رو شده و اظهارات رئیس جمهور را "سنجیده" ارزیابی کرده است.

به گفته آقای لاریجانی، "باید این گونه موضع گیری ها را به عنوان پایه ای قرارداد که وقتی مجلس در یک موضوعی نظر نهایی داد، این امر عاملی برای حرکت های بعد باشد و همه از آن استقبال کرده و به آن احترام بگذارند."

حق نشر عکس ilna
Image caption علی لاریجانی رئیس مجلس در واکنش به این نوشته حمید رسایی بعد از استیضاح وزیر علوم با خنده گفته به هر حال چنین مسائلی در مجلس وجود دارد

رئیس مجلس ابراز امیدواری کرده که "رویکرد پسندیده" رئیس جمهور به روابط دولت و مجلس کمک کند.

مجلس ایران روز چهارشنبه ۲۹ مرداد رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری را استیضاح و از کار برکنار کرد. بعد از آن آقای روحانی، محمدعلی نجفی را به عنوان سرپرست وزارت علوم معرفی کرد.

بعد از استیضاح وزیر علوم، آقای فرجی دانا به سمت مشاور رئیس جمهور منصوب شده است و آقای روحانی گفته که آقای فرجی دانا "جزو فرهیختگان دانشگاهی ما بوده و هست و باید از تجربیاتشان استفاده کنیم چه به عنوان وزیر علوم و چه امروز به عنوان مشاور رئیس جمهور."

محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم یکی از سه وزیر پیشنهادی کابینه حسن روحانی بود که نتوانست برای وزارت آموزش و پرورش از مجلس رای اعتماد بگیرد.

آقای نجفی از سیاستمداران با سابقه ایرانی است که سالها وزیر علوم و وزیر آموزش و پرورش بوده است و در کابینه آقای روحانی نیز مدتی معاونت رئیس جمهور و رباست سازمان میراث فرهنگی را برعهده داشت. او پیش از این که سرپرست وزارت علوم شود، عهده دار ریاست ستاد اقتصاد دولت بود.