سرنوشت نامعلوم گروهبان جمشید دانایی فر

جمشید دانایی فر حق نشر عکس N
Image caption با گذشت شش ماه از ربوده شدن جمشید دانایی فر (نفر اول سمت راست) سرنوشت او همچنان در پرده ای از ابهام قرار دارد

با گذشت بیش از شش ماه از ربایش گروهبان جمشید دانایی فر، یکی از پنج مرزبان ایرانی ربوده شده به دست گروه جیش العدل، انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد سرنوشت او همچنان ادامه دارد.

در جدیدترین اظهارنظرها راجع به سرنوشت آقای دانایی فر، علی اصغر میرشکاری معاون امنیتی استانداری سیستان و بلوچستان از کشته شدن او به دست گروگانگیران خبر داده، اما روح الله جمعه‌ای رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت کشور و محمد مرزیه دادستان عمومی و انقلاب زاهدان، از تایید این خبر خودداری کرده اند.

روزشمار زیر، مروری بر اطلاعات منتشر شده در ارتباط با وضعیت جمشید دانایی فر، از ۱۷ بهمن ماه گذشته تاکنون است.

۱۷ بهمن ۱۳۹۲، روزی بود که گروه جیش العدل، گروهبان جمشید دانایی فر را به همراه ۴ سرباز وظیفه به نام های رامین حضرتی، سجاد زاهانی، محمد نظامی و جمشید تیموری ربود.

روزشمار پرونده جمشید دانایی فر

۳ فروردین ۱۳۹۳. گروه جیش العدل اعلام کرد که به خاطر برآورده نشدن خواست هایش، جمشید دانایی فر را به قتل رسانده است. این گروه، خواستار آزادی تعدادی از زندانیان سنی شده بود.

۴ فروردین. حسینعلی امیری قائم مقام وزیر و سخنگوی وزارت کشور، با خودداری از تایید خبر کشته شدن گروهبان دانایی‌فر گفت: "اگر این خبر صحت داشت ما در جریان قرار می‌گرفتیم."

۴ فروردین. چند ساعت بعد از اظهارات حسینعلی امیری، علی اصغر میرشکاری معاون امنیتی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: "بر اساس تحقیقات به عمل آمده، خبر شهادت یکی از پنج مرزبان ایرانی تایید شده است". به دنبال این اظهارات، حسینعلی امیری هم به نقل از "منابع محلی" خبر کشته شدن آقای دانایی فر را تایید کرد.

۱۵ فروردین. عبدالرئوف ریگی سخنگو و از رهبران جیش العدل اعلام کرد که چهار مرزبان ایرانی را آزاد کرده و جسد نفر پنجم (جمشید دانایی فر) همچنان در اختیار این گروه است. او مدعی شد که شخصا مخالف قتل آقای دانایی فر بوده و این کار، "بدون هماهنگی" انجام شده است.

۱۵ فروردین. اسماعیل کوثری مسئول کمیته پیگیری آزادی مرزبانان ایرانی در مجلس ایران اظهار داشت: "چهار مرزبان ایرانی به همراه پیکر شهید دانایی فر به رابط ایران در پاکستان تحویل داده شده اند و برای ورود آنها به کشور باید صبر کرد."

۱۷ فروردین. چهار مرزبان آزاد شده با ورود به خاک ایران، ‌در استانداری سیستان و بلوچستان ‌حضور یافتند. علی اوسط هاشمی استاندار گفت: "تلاش‌ها برای روشن شدن وضعیت دانایی‌فر ادامه دارد."

۱۸ فروردین. استاندار سیستان و بلوچستان با تاکید بر لزوم کسب "اطمینان" از سرنوشت جمشید دانایی فر گفت که بر اساس اظهارات گروگان های آزاد شده، آقای دانایی فر از حدود یک ماه قبل از آنها "جدا شده است".

۲۱ فروردین. عبدالرضا رحمانی وزیر کشور اعلام کرد: "ما به هیچ وجه قبول نمی‌کنیم که دانایی فر به شهادت رسیده باشد و پیگیری‌های دیپلماتیک را دراین خصوص افزایش می دهیم." وی از افرادی که "صلاحیت‌های لازم را برای ورود به این موضوع ندارند" خواست تا "به این موضوع ورود نکنند."

۲۳ فروردین. محمدرضا محسنی‌ثانی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس مدعی شد "مدارکی" وجود دارد که نشان می دهد جمشید دانایی‌فر زنده است.

۲۷ فروردین. حسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: "قرائنی داریم که آقای دانایی‌فر در قید حیات است". او در پاسخ به این پرسش که "گفته می‌شود دانایی‌فر به پاکستان پناهنده شده" ادعا کرد:‌ "ما قرائنی داریم که ایشان با جیش‌العدل همکاری داشته که ممکن است این موضوع رد یا تایید شود."

۲۷ فروردین. حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور در در واکنش به اظهارات حسین نقوی‌حسینی در مورد جمشید دانایی فر گفت: "من تا به حال چنین چیزی را نشنیده‌ام. باید به آقای حسینی گفت که ایشان این اطلاعات را با استناد به چه مدارکی مطرح می‌کنند؟" همزمان، باقر حسینی عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس هم، خبر همکاری جمشید دانایی‌فر با جیش العدل و پناهنگی او به پاکستان را تکذیب کرد.

۳۰ فروردین. نوذر شفیعی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد "یکی از سناریوهای قوی" در مورد سرنوشت گروهبان دانایی فر این است که او "زنده و در پاکستان است". آقای شفیعی بدون توضیح بیشتر افزود‌: "گروهی که اقدام به ربایش دانایی‌فر کرده‌اند می‌خواهند بر سر وی معامله بزرگی کنند".

۳۱ فروردین. یک "نماینده مجلس که نخواست نامش فاش شود" گفت: "موضوع دانایی‌فر، مساله‌ای است که کمیسیون امنیت ملی و نهادهای ذی‌ربط در شرایط فعلی علاقه‌ای ندارند درباره‌اش صحبت کنند." او ادامه داد: "قطعا دانایی‌فر زنده است، اما پرداختن به این موضوع در چارچوب امنیت ملی کشور نیست."

۱ اردیبهشت. منصور حقیقت پور نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: "دلایلی مبنی بر زنده بودن جمشید دانایی فر وجود دارد که نمی توانیم عنوان نماییم." وی با رد "برخی اخبار مبنی بر صورت گرفتن معامله بر سر دانایی فر" ادامه داد: "جمهوری اسلامی ایران اهل معامله نیست."

۲۴ اردیبهشت. حسین ذوالفقاری فرمانده ستاد مرزبانی نیروی انتظامی گفت: "بر اساس دلائل و قرائنی که داریم گروهبان جمشید دانایی‌فر زنده است."

۸ خرداد. سایتی به نام "حقوق انسانی و اولیه بشر" مدعی شد که آقای دانایی فر با یک هواپیمای نظامی و به عنوان پناهنده سیاسی وارد خاک آمریکا شده است.

۹ خرداد. روح‌الله جمعه‌ای رییس مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت کشور تاکید کرد: "تاکنون منابع رسمی ادعای یک رسانه غیرمعتبر و ناشناس در رابطه با پناهندگی جمشید دانایی‌فر را گزارش نکرده‌اند." همزمان، علی‌اصغر میرشکاری معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان با ذکر اینکه "از پناهنده شدن جمشید دانایی‌فر به آمریکا اطلاعی نداریم" گفت: "بعید به نظر می‌رسد که چنین اتفاقی رخ داده باشد."

۹ خرداد. آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا، اخبار منتشر شده مبنی بر پناهندگی آقای دانایی فر به ایالات متحده را تایید نکرد.

۹ خرداد. عبدالرئوف ریگی سخنگوی جیش العدل در پاسخ به پرسشی در مورد سرنوشت مرزبان ایرانی مدعی شد که "به دلایل امنیتی" نمی‌تواند در این مورد حرف بزند.

۱۰ خرداد. محمد مرزیه دادستان عمومی و انقلاب زاهدان و منصور حقیقت پور نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفتند که خبر پناهنده شدن آقای دانایی فر را "نه تایید و نه تکذیب می‌کنند".

۱۲ خرداد. علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد: "ما هیچ وقت کشته شدن دانایی‌فر را تایید نکردیم زیرا اطلاعات اولیه‌ای که داشتیم هم این بود که موضوع مبهم است و برای روشن شدن واقعیت نیاز به زمان است."

۱۲ خرداد. اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی ایران، با تاکید بر اینکه "هیچ اطلاعی" از وضعیت جمشید دانایی فر در دسترس نیست گفت: "دلیلی برای شهادت یا پناهندگی وی نداریم."

۱۸ خرداد. محمد حسن آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادعا کرد که آقای دانایی فر "زنده و در حال حاضر در پاکستان است و جای دیگری نیست".

۲۶ خرداد. اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی احتمال زنده بودن دانایی فر جمشید دانایی فر را "زیاد" دانست. او در عین حال افزود "خبرهای مبنی بر پناهنده شدن این مرزبان" به هیچ عنوان مورد تایید مقام‌های جمهوری اسلامی قرار نگرفته است.

۱ شهریور. با گذشت حدود دو ماه بی خبری رسانه ها از وضعیت مرزبان ناپدید شده ایرانی، علی اصغر میرشکاری معاون امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان اعلام کرد: "اطلاعات و شواهد به دست آمده حاکی از شهادت جمشید دانایی‌فر مرزبان ربوده شده ایرانی به دست اشرار است."

۱ شهریور. روح الله جمعه‌ای رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت کشور، در واکنش به اظهارات آقای میرشکاری گفت: "هنوز سندی به صورت رسمی در خصوص شهادت جمشید دانایی‌فر به ما ارائه نشده است و هیچ خبری را در این زمینه تایید نمی‌کنیم."

۱ شهریور. محمد مرزیه دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت قرار بوده گروهی برای روشن کردن سرنوشت گروهبان دانایی فر "به منطقه اعزام شوند". آقای مرزیه در عین حال اعلام کرد: "تاکنون این گروه به دلیل برخی مشکلات اعزام نشده اند و تا زمانی که جسد به ایران منتقل نشود، شهادت او را تائید یا تکذیب نمی‌کنیم."

وی توضیح بیشتری در مورد این "مشکلات" نداد.

مطالب مرتبط