تذکر شورای نظارت بر صدا و سیما به ضرغامی در مورد ترویج مال‌اندوزی

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای ضرغامی بیش از ۱۰ سال مدیریت صداوسیما را به عهده داشته است

شورای نظارت بر صدا و سیمای ایران درباره پخش آگهی‌های بازرگانی به عزت‌الله ضرغامی، رئیس این سازمان تذکر داد.

اعضای این شورا روند پخش پیام‌های بازرگانی و تبلیغات "فزاینده" با جوایز به گفته آنان "هنگفت" و قرعه کشی‌های متعدد را "نامناسب" توصیف کرده و خواستار "اصلاح سریع" این رویه شده‌اند.

این شورا که مسئول بررسی عملکرد سازمان رادیو و تلویزیون ایران است، گفته "فضای تبلیغاتی ناسالم" در صدا و سیما باعث "ترویج رویکردهای مادی‌گرایانه و ضد ارزشی"، "تبلیغ نمادهای غربی"، "ترغیب مخاطبان به مصرف محصولات خارجی"، "ترغیب به مال‌اندوزی کاذب و نامتعارف" و "ذائقه‌سازی برای استفاده از غذاهای آماده" شده است.

موضوع "زنان در تبلیغات" یکی دیگر از مواردی است که در تذکر شورای نظارت بر صدا و سیما گنجانده شده است. به گفته این شورا، تبلیغات تلویزیون ایران باعث "به تصویر کشیدن زن در لفافه گرایش‌های فمینیستی و نگاه ابزاری به او" شده است.

در گزارش شورای نظارت بر صدا و سیما به مواردی که باعث اعتراض است، اشاره‌ای نشده است.

شورای نظارت بر صدا و سیما می‌گوید که ایرادهای مطرح شده، دستورالعمل‌های اجرایی تولید و پخش را "نقض" کرده است.

شورای نظارت بر صدا و سیمای ایران شش عضو دارد که از سه قوه مقننه، قضاییه و مجریه انتخاب می‌شوند. در حال حاضر ریاست این شورا به عهده ابراهیم رئیسی، نماینده قوه قضاییه ایران است و حسام‌الدین آشنا هم از طرف دولت ایران عضو این شورا است.

در آگهی‌ها 'خانواده‌‌ها کم‌جمعیت هستند'

شورای نظارت بر صدا و سیمای ایران نهم مردادماه امسال هم در گزارشیدیگر که در وب‌سایت این شورا منتشر شده، از عملکرد صدا و سیما و آگهی‌های بازرگانی آن انتقاد کرده بود.

بر اساس آن گزارش، صدا و سیما به دلیل وابسته بودن به بودجه "ناکافی" دولتی مجبور شده به درآمد آگهی‌های بازرگانی "پناه آورد."

به گفته شورای نظارت بر صدا و سیما برخی مدیران این سازمان "تنها راه نجات رسانه را افزایش باکس‌های آگهی و بالابردن نرخ آن می‌دانند... به شکلی که در یک نمایش ۴۰ دقیقه‌ای تا ۲۰ دقیقه آگهی پخش می‌شود."

در گزارش این شورا گفته شده است که صدا و سیما "ماهانه ۱۰۰ میلیارد تومان" به کارمندان خود حقوق می‌دهد که این نیمی از هزینه‌های سازمان است و برای تامین آن باید آگهی پخش کند.

به گفته شورای نظارت بر صدا و سیما، "موازی کاری" و "سیاستگذاری متفاوت بخش آگهی" باعث ایجاد تناقض شده است.

در گزارش شورای نظارت، سیاست ترویج فرزندآوری مثال زده شده است: "اگر سازمان در موضوع تعداد فرزندان خانواده تغییر رویکردی داشته که هنوز در آثار سازمان مشهود نیست، در آگهی‌های بازرگانی، خانواده‌های یک یا دو فرزندی را نشان می‌دهند یا سبک زندگی این آگهی‌ها کاملا متفاوت با سیاست‌های ابلاغی تولید و پخش است."