ابراز امیدواری ظریف به بهبود روابط ایران و اروپا در دوره موگرینی

حق نشر عکس AP

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته که امیدوار است انتخاب فدریکا موگرینی، وزیر خارجه ایتالیا به سمت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، باعث بهبود روابط دو طرف شود. آقای ظریف در یک کنفرانس خبری مشترک با خانم موگرینی در رم گفت بحران در سوریه و عراق نشان می‌دهد ایران و اتحادیه اروپا با چالش‌های مشترکی مواجهند.

وزیر امور خارجه ایتالیا هم گفته که به اراده سیاسی ایران برای حل و فصل پرونده اتمی اطمینان دارد و ابراز امیدواری کرده است که توافق نهایی اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ تا مهلت تعیین شده یعنی سوم آذر (۲۴ نوامبر) حاصل شود.

خانم موگرینی همچنین گفته است که مقام های ایتالیا در تماس نزدیک با همتایان ایرانی خود برای چگونگی دستیابی به ثبات در عراق و سوریه هستند.

فدریکا موگرینی وزیر امور خارجه ایتالیا که جانشین کاترین اشتون، مسئول فعلی سیاست خارجی اتحادیه اروپا شده، اواخر سال میلادی جاری فعالیتش را در سمت جدید آغاز می‌کند.

رسانه های ایران می گویند احتمال دارد آقای ظریف در مدت اقامت در ایتالیا دیداری هم از واتیکان مقر پاپ رهبر کاتولیک‌های جهان داشته باشد.

این دومین دیدار آقای ظریف از ایتالیا ظرف کمتر از یک سال گذشته است.

آقای ظریف پیش از دیدار از ایتالیا، برای دیدار با مقام های لوکزامبورگ به این کشور سفر کرده بود.

وزیر امورخارجه ایران پیش از ترک لوکزامبورگ گفته بود که از نظر جمهوری اسلامی ایران موضوع پرونده اتمی قابل حل است و این کشور برای حل موضوع "اراده جدی" دارد.

آقای ظریف طی هفته جاری در بلژیک با مقام های این کشور و همچنین مقام های اتحادیه اروپا دیدار کرده بود.

دیدار آقای ظریف با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرپرست گروه ۱+۵، با هدف تعیین دستور کار مذاکرات اتمی آتی انجام شد که قرار است در ماه جاری میلادی در نیویورک برگزار شود.

در حالی که ایران و گروه ۱+۵ به زمان برگزاری دور هشتم مذاکرات جامع اتمی با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی نزدیک می شوند، مقام های وزارت خارجه ایران گفت وگو با همتایان اروپایی خود را به طور فشرده آغاز کرده اند.

همزمان با سفر آقای ظریف به سه کشور اروپایی، مجید تخت روانچی و عباس عراقچی معاونان او هم در چک و فرانسه، سرگرم مذاکره درباره پرونده اتمی ایران هستند.

مطالب مرتبط