عربستان سعودی یک تبعه ایران را گردن زد

اعدام در عربستان حق نشر عکس Getty
Image caption با اعدام های اخیر، تعداد کسانی از ملیت های مختلف که در یک ماه گذشته در عربستان سعودی اعدام شده اند به ۳۰ نفر می رسد

عربستان سعودی یک تبعه ایران را، که به اتهام قاچاق مواد مخدر دستگیر شده بود، اعدام کرد. این اعدام، از طریق گردن زدن با شمشیر صورت گرفته است.

وزارت کشور عربستان، ایرانی اعدام شده را "رضا عباس فاضل ادریساوی" معرفی کرده و از اجرای حکم اعدام او در منطقه شرقی عربستان خبر داده است. وزارت کشور این فرد را به "قاچاق حجم زیادی حشیش" از طریق دریا متهم کرده اما اطلاعات بیشتری در این زمینه منتشر نکرده است.

بنا به اعلام دولت عربستان، به همراه فردی که رضا عباس فاضل ادریساوی معرفی شده، سه تبعه سوریه نیز، به خاطر قاچاق مواد مخدر اعدام شده اند.

با اعدام های اخیر، تعداد کسانی از ملیت های مختلف که در یک ماه گذشته در عربستان سعودی اعدام شده اند به ۳۰ نفر می رسد. عربستان یکی از بزرگ ترین اجرا کنندگان حکم اعدام در جهان محسوب می شود و به خاطر این رویه، همواره مورد انتقاد سازمان های حقوق بشری قرار داشته است.

اعدام اتباع ایران در عربستان در ارتباط با قاچاق مواد مخدر، در سال های گذشته هر از گاه خبر ساز شده و به تنش هایی در روابط میان دو کشور انجامیده است.

در سال ۱۳۹۱ وزارت خارجه دولت آقای احمدی نژاد اعلام کرد که سفارت ایران در عربستان از "هشت سال پیش" هیچ گونه دسترسی کنسولی به اتباع دستگیر شده خود نداشته است.

این در حالی است که هر دو کشور ایران و عربستان، از امضاکنندگان کنوانسیون ١٩٦٣ وین هستند که بر حق دسترسی اتباع بیگانه از حمایت نمایندگان کنسولی دولت خود در هنگام بازداشت در کشورهای بیگانه تاکید دارد.

مشخص نیست که رویه دولت عربستان در خصوص ممانعت از دسترسی کنسولی ایران به اتباع بازداشت شده خود، در یکی – دو سال اخیر تغییری کرده است یا خیر.

دی ماه سال پیش یک مقام بلندپایه در وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که حدود ۷۰۰ شهروند ایرانی در خارج از کشور با حکم اعدام رو به رو هستند.

عربستان نیز مانند ایران مجازات های سنگینی از جمله اعدام را برای جرایم مرتبط با مواد مخدر در نظر گرفته است.