ایران: پیچیدگی باعث تاخیر در پاسخ به آژانس شد

حق نشر عکس AP
Image caption نماینده ایران می‌گوید گزارش آژانس حاکی از عدم انحراف برنامه هسته‌ای ایران از اهداف صلح‌آمیز است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که ایران در مهلت مقررشده به شماری از سوالات کلیدی مطرح‌شده درباره برنامه هسته‌ای خود پاسخ نداده است.

بنا به گزارش‌ها یکی از سوالات آژانس که ایران در موعد مقرر، ۲۵ اوت، به آن پاسخ نداده است درباره ساخت چاشنی‌ بمب اتمی است. بیشتر بخوانید

رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس، با رد این مساله آن را جزو "بخش‌های تکراری گزارش" خوانده است که بر مبنای "قطعنامه‌های غیرقانونی شورای امنیت و یا اتهامات بی‌پایه" تنظیم شده‌اند.

آقای نجفی گفته است: "ایران با ارائه اسناد و اطلاعات در خصوص چاشنی‌های ایمن انفجاری ثابت کرده است که کاربرد این چاشنی‌ها در ایران برای صنایع نفت و گاز است و آژانس بر این امر صحه گذاشته و آن را ناهمخوان با رویه صنایع تخصصی ندانسته است. از دید ایران این موضوع، که یکی از پایه‌های اتهامات بی اساس علیه ایران است، بسته شده است."

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای نجفی گفته آژانس به دلیل اطلاع از تاخیر، نگرانی درباره آن ابراز نکرده است

او همچنین درباره پاسخ ندادن به برخی سوالات در مهلت مقرر، گفته است: "ایران قبلا به آژانس اعلام کرده بود که با توجه به پیچیده بودن موضوعات مورد بحث اجرای کامل ۵ اقدام تا ۲۵ اوت عملی نیست و لذا آژانس در گزارش خود نسبت به این موضوع ابراز نگرانی نکرده است، چون قبلا از آن آگاه بوده است."

به جز مساله چاشنی‌ها، ادعا شده که ایران به محاسباتی درباره انفجارهای اتمی دست زده، که آژانس خواهان روشن شدن ابعاد آن است.

در آنچه از گزارش آژانس نقل شده آمده است که بحث درباره هر دو مساله مورد سوال آژانس این هفته در نشستی در تهران آغاز شده است.

ایران و کشورهای ۱+۵ مشغول مذاکرات گسترده‌ای برای حل اختلافات درباره برنامه هسته‌ای ایران هستند. تمرکز قدرت‌های غربی بر این است که توان غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران را محدود کنند.

هیاتی ایرانی راهی در ژنو با مقام‌های آمریکایی سرگرم گفتگو است.

این گفتگوها در سطح معاونان وزارت خارجه و با حضور عباس عراقچی و وندی شرمن برگزار می‌شود. طرفین دیروز و امروز با یکدیگر دیدار کرده‌اند.

مطالب مرتبط