عراقچی ۲۰ ساعت مذاکره دوجانبه ایران و آمریکا را مفید توصیف کرد

حق نشر عکس ISNA
Image caption شرمن و عراقچی. این دومین بار پس از تمدید مذاکرات است که ایران و آمریکا با هم گفت و گو می کنند

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه و از مذاکره کنندگان ارشد اتمی ایران پس از گفت و گوهای دو روزه ایران و آمریکا در ژنو، این مذاکرات را مفید توصیف کرده است.

رسانه های ایران مجموع این مذاکرات را ۲۰ ساعت شامل ۱۲ ساعت مذاکره سیاسی و ۸ ساعت مذاکره کارشناسی اعلام کرده اند.

آقای عراقچی جمعه شب سیزدهم شهریور (پنجم سپتامبر) به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است امیدواریم این مذاکرات به حل اختلافات کمک کند اما اضافه کرده که "هنوز تا حل مسائل فاصله داریم."

این دومین دور گفت و گوهای مستقیم ایران و آمریکا از زمان تمدید مهلت توافق ژنو و مذاکرات جامع برای حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران است.

قرار است دور هفتم مذاکرات جامعه اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ از ١٨ سپتامبر (٢٧شهریور ماه) در نیویورک آغاز شود.

عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران و ویلیام برنز معاون ارشد وزیر خارجه آمریکا و وندی شرمن مدیرکل سیاسی وزارت خارجه آمریکا از روز پنجشبه مذاکرات خود را در ژنو آغاز کرده بودند.

سرپرست هیات کارشناسی ایران را هم حمید بعیدی نژاد مدیرکل امور سیاسی وزارت امور خارجه و جیم تیمبی همتای آمریکایی او بر عهده داشتند.

در حالی که کمتر از دو هفته به زمان آغاز مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ باقی مانده، مقام های ایرانی گفت و گوهای دوجانبه با اعضای شش قدرت اتمی را افزایش داده اند.

هفته گذشته، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با مقام های بلژیک، لوکزامبورگ، ایتالیا و اتحادیه اروپا دیدار کرد و معاونان او هم با همتایان خود در فرانسه و چک مذاکره کردند.

آقای ظریف در جریان این دیدارها اعلام کرد که ایران برای حل و فصل پرونده اتمی "اراده جدی" دارد.

قرار است پیش از آغاز مذاکرات ایران و گروه ۱+۵، مقام های ایرانی به همراه فرانسه، بریتانیا و آلمان دیداری هم در وین پایتخت اتریش داشته باشند.

مطالب مرتبط