اوباما: مشکل اعراب، ایران نیست افراط گرایی سنی است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا حق نشر عکس na
Image caption آقای اوباما تاکید کرده است که آمریکا به عراق نیروی زمینی اعزام نخواهد کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از کشورهای عرب خاورمیانه خواسته است که تلاش‌های خود را برای مقابله با افراط‌گرایی سنی افزایش دهند.

آقای اوباما در سخنانی در برنامه "ملاقات با رسانه‌ها" در شبکه خبری ان‌بی‌اس آمریکا گفت: "بسیار روشن است که ما نیاز داریم تا کشورهای سنی، نه تنها عربستان سعودی بلکه (دیگر) متحدان ما مانند اردن، امارات متحده عربی و ترکیه، تلاش‌های خود را افزایش دهند."

او تاکید کرد که "خبر خوب این است که برای اولین بار کاملا مشخص است که مشکل پیش روی دولت‌های سنی مذهب که بسیاری از آنها از متحدان آمریکا هستند، ایران یا موضوع شیعه و سنی نیست، بلکه افراطگرایی سنی است که خود را به شکل داعش نشان داده و بزرگترین خطر پیش رو است."

اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درحالی عنوان شده است که نیروهای ارتش عراق و گروه‌های پیشمرگ کرد و همچنین نیروهای شیعه عراقی در چند روز گذشته موفقیت‌هایی را علیه نیروهای گروه "دولت اسلامی" (داعش) به دست آورده‌اند.

عملیات این گروه‌ها علیه نیروهای داعش از حمایت هوایی آمریکا برخوردار بوده است.

بسیاری از کشورهای منطقه، ایران را به دخالت در امور خود متهم می‌کنند. همچنین این کشورها بویژه عربستان سعودی، در طول‌ سال‌های گذشته سیاست متفاوت و گاه متضادی با ایران در عراق، سوریه، ‌یمن، لبنان و بحرین داشته‌‌اند.

به همین دلایل روابط ایران و برخی از کشورهای عربی منطقه در طول سالهای گذشته سرد بوده است.

در ماه‌های گذشته و بویژه پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در ایران، تلاشهایی از سوی دو طرف برای بهبودی روابط صورت گرفته است.

همزمان ظهور و پیشروی‌های گروه داعش که یک گروه سنی مذهب است، توجهات را به مبارزه با افراط گرایی سنی جلب کرده است.

'نقشه' مقابله با داعش

حق نشر عکس na
Image caption نیروهای داعش در رقه سوریه

باراک اوباما در مصاحبه روز یکشنبه با ان بی سی گفت که در روز چهارشنبه (۱۰ سپتامبر)، در سخنانی استراتژی کشورش را در قبال گروه "دولت اسلامی" اعلام خواهد کرد.

آقای اوباما گفت:‌ "روز چهارشنبه در نطقی نقشه مسیری که در آینده در آن پیش خواهیم رفت را تشریح خواهم کرد."

او گفت که قصد دارد "حالتی تهاجمی در پیش گیرد."

آقای اوباما همچنین بار دیگر تاکید کرد که این کشور برای مقابله با داعش به عراق نیروی زمینی اعزام نخواهد کرد.

او گفت: "این معادل جنگ عراق نیست. این شبیه به عملیات ضدتروریستی از نوعی است که منظما در پنج، شش، هفت سال گذشته درگیر آن بوده ایم."

باراک اوباما اضافه کرد:‌ "من می خواهم مردم آمریکا طبیعت این خطر را درک کنند و اینکه ما چگونه قصد مقابله با آن را داریم و اطمینان دهم که توانایی رسیدگی به این مشکل را داریم."

بیانیه اتحادیه عرب

حق نشر عکس na
Image caption نیروهای عراقی با کمک آمریکا موفقیت هایی علیه داعش کسب کرده اند

همزمان اتحادیه عرب قول داده است "همه تدابیر لازم" علیه داعش را اتخاذ کند.

اتحادیه عرب همچنین از قطعنامه ماه گذشته شورای امنیت سازمان ملل که از اعضای این اتحادیه می خواست جریان کمک تسلیحاتی و مالی به افراط گرایان در عراق و سوریه را قطع کنند حمایت کرد.

سباستین آشر دبیر خبرهای خاورمیانه بخش جهانی بی بی سی می گوید که پیام اتحادیه عرب باعث دلگرمی آقای اوباما خواهد بود، اما مساله اکنون این است که آیا اعضا کاملا به آن عمل خواهند کرد و آیا اقدام آنها جمعی خواهد بود یا نه.

همزمان به گزارش خبرگزاری مهر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران از رویکرد آمریکا نسبت به ظهور داعش انتقاد کرده است.

او گفت: "هنوز درکی جدی درباره این خطر وجود ندارد و آنها (آمریکا) هنوز اقدامی جدی صورت نداده است."

مطالب مرتبط