تجمع مربیان پیش‌دبستانی مقابل کاخ ریاست جمهوری ایران

حق نشر عکس ISNA
Image caption در روزهای گذشته پلیس پلاکاردهای مربیان را از آنها گرفته است

شماری از مربیان پیش‌دبستانی ایرانی مقابل کاخ ریاست‌جمهوری در تهران تجمع کرده‌اند. آنها در روزهای گذشته نیز مقابل وزارت آموزش و پرورش و ریاست جمهوری دست به اعتراض زده بودند.

به گزارش ایلنا، خبرگزاری کار ایران، مربیان پیش‌دبستانی به اجرا نشدن قانون تعیین تکلیف وضعیت استخدامی، احتمال اخراج و همچنین "توهین یک مقام دولتی" معترض هستند.

مربیان معترض می‌گویند محمود عسگری آزاد، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی، آنها را "بی‌سواد" خوانده و به آنان توهین کرده است.

به گفته یکی از نمایندگان، آقای عسگری‌آزاد در جلسه‌ای در مجلس ایران گزارش داده بود که در دوره محمود احمدی‌نژاد، ۷۶ هزار نفر در آموزش و پرورش خلاف مقررات استخدام شدند که از میان آنها ۱۰ هزار و ۶۴۰ نفر "بی‌سواد" بوده‌اند.

مربیان پیش‌دبستانی هفته پیش در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، به گزارش آقای عسگری آزاد اعتراض کردند.

در نامه اعتراضی آنها همچنین آمده بود که "بنابر مصوبه ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۱ بایستی مربیان طی دو سال به استخدام آموزش و پرورش در می‌آمدند اما متاسفانه با کارشکنی آموزش و پرورش چنین نشد و به بهانه‌های مختلف آزمونی که قرار بود ۱۷ مرداد برگزار شود، منتفی گردید."

پس از آن شماری از این مربیان در مقابل کاخ ریاست‌جمهوری و ساختمان آموزش و پرورش تجمع کردند. تجمع روز دوشنبه این مربیان باعث شد که بخشی از خیابان سپهبد قرنی در تهران بسته شود.

یکی از مربیان به خبرگزاری ایلنا گفته است: "ساعت کاری و محل کار ما با معلمان رسمی یکی است، اما حقوق کمتری می‌گیریم. می‌گویند کارگران هر روز ۸ ساعت کار می‌کنند اما شما ۴ ساعت کار می‌کنید، پس باید نصف مزد پایه حقوق بگیرید و ۱۵ روز بیمه شوید."

دو هفته پیش نادر قاضی‌پور، نماینده مجلس، به وزیر آموزش و پرورش تذکر داد که قانون تعیین تکلیف حق‌التدریسی‌ها و مربیان پیش‌دبستانی باید اجرا شود.

حق نشر عکس ISNA
Image caption مربیان معترض می‌خواهند که وزارت آموزش و پرورش وضعیت استخدامی آنان را روشن کند

مطالب مرتبط