'تعداد نمایندگان مجلس ایران افزایش می‌یابد'

حق نشر عکس ISNA

محمد ابراهیم رضایی، نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس ایران گفته که بر اساس طرحی که در این کمیسیون تصویب شده است تعداد نمایندگان مجلس از ۲۹۰ نفر به ۳۱۰ نفر افزایش می یابد.

به گزارش خانه ملت، خبرگزاری وابسته به مجلس ایران، این طرح بعد از تعطیلات تابستانی مجلس در صحن علنی مجلس بررسی می شود.

به گفته آقای رضایی، یک نماینده به نمایندگان استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان‌غربی، همدان، قزوین، فارس، چهارمحال و بختیاری، البرز، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان، سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان، مازندران، کرمانشاه، تهران، بوشهر، اصفهان، خوزستان و لرستان اضافه می‌شوند.

به این ترتیب، به نمایندگان ۲۰ استان ۲۰ نماینده اضافه شده است.

افزایش تعداد نمایندگان مجلس بر اساس اصل ۶۴ قانون اساسی صورت می گیرد که در آن پیش بینی شده هر ده سال "با در نظر گرفتن عوامل انسانی، سیاسی، جغرافیایی" حداکثر ۲۰ نفر به تعداد نمایندگان اضافه شود.

آخرین باری که تعداد نمایندگان مجلس ایران افزایش یافت، سال ۱۳۷۸ بود که در آن سال تعداد نمایندگان مجلس از ۲۷۰ نفر به ۲۹۰ نفر افزایش یافت.

در سال ۱۳۹۰ دولت محمود احمدی نژاد لایحه ای برای افزایش تعداد نمایندگان به مجلس داد و همزمان نمایندگان مجلس نیز طرحی برای افزایش تعداد نمایندگان ارائه دادند اما چون دوره فعالیت مجلس هشتم در حال تمام شدن بود هیچکدام از این دو طرح و لایحه بررسی نشد.

در صورت تصویب افزایش تعداد نمایندگان مجلس و قانونی شدن افزایش تعداد نمایندگان، در انتخابات سال آینده مجلس ایران به جای ۲۹۰ نفر، ۳۱۰ نفر به عنوان نماینده به مجلس راه خواهند یافت.

مطالب مرتبط