وزارت علوم ایران فعالیت دانشگاه احمدی‌نژاد را غیرقانونی اعلام کرد

حق نشر عکس Isna
Image caption احمدی‌نژاد آبان ۱۳۹۰ در اجلاس وحدت جوانان سخنانش را پای تخته سیاه نوشت

وزارت علوم ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که فعالیت دانشگاه غیرانتفاعی ایرانیان متعلق به محمود احمدی‌نژاد، غیرقانونی است و وزارت علوم آن را تایید نمی‌کند.

در اطلاعیه وزارت علوم ایران آمده است: "آنچه به عنوان دانشگاه ایرانیان یا 'دانشگاه غیرانتفاعی و غیردولتی جامع بین‌المللی ایرانیان' یاد می‌شود، فاقد مجوز راه‌اندازی و انجام امور آموزشی و پژوهشی از جمله پذیرش دانشجو" است.

وزارت علوم ایران می‌گوید مجوزی که شورای عالی انقلاب فرهنگی به محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران برای تاسیس این دانشگاه داده، "لغو" شده است.

این در حالی است که دانشگاه ایرانیان اعلام کرده فرآیند پذیرش دانشجو در این دانشگاه برای آموزش مجازی و زبان‌های خارجی آغاز شده است.

از زمان اعلام تاسیس این دانشگاه توسط محمود احمدی‌نژاد و جمعی از نزدیکانش از جمله اسفندیار رحیم‌مشایی و حمید بقایی، بحث‌های زیادی درباره عملکرد این دانشگاه وجود داشته است.

یکی از موضوعات، ماجرای واریز ۱۶ میلیارد تومان از نهاد ریاست‌جمهوری برای تاسیس این دانشگاه بوده است. اینجا بیشتر بخوانید.

در حالی که مخالفان تاسیس این دانشگاه، آن را غیرقانونی خوانده بودند، مدیران دانشگاه در سایت اینترنتی آن پاسخ داده بودند که شورای عالی انقلاب فرهنگی مجوز لازم برای تاسیس این دانشگاه را صادر کرده است.

در پی این اختلاف‌نظرها درباره وضعیت قانونی تاسیس دانشگاه، رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند شورای عالی انقلاب فرهنگی تیرماه گذشته مجوز پیشین خود درباره تاسیس دانشگاه ایرانیان به ریاست محمود احمدی‌نژاد را لغو کرده است.

امروز، ۲۳ شهریور، وزارت علوم ایران هم در نهایت اعلام کرد مجوزهای صادر شده، لغو شده و "وجاهت قانونی" ندارد.