خانواده دراویش زندانی در ایران: دو هفته از اعتصاب گذشت، مسئولان قضایی پاسخگو باشند

حق نشر عکس Majzooban noor

با گذشت بیش از دو هفته از اعتصاب غذای دراویش زندانی در ایران، خانواده تعدادی از این زندانیان دیروز یکشنبه ۲۳ شهریورماه با ابراز نگرانی از وضعیت این دراویش در سالن ملاقات زندان اوین تحصن و به "عدم پاسخگویی مسئولان زندان و مقامات قضایی" اعتراض کردند.

هشت درویش گنابادی در زندان اوین و یک درویش در زندان نظام شیراز از روز ۹ شهریور ماه در اعتراض به وضعیت نامناسب نگهداری در زندان و همچنین فشارهای اعمال شده بر جامعه دراویش دست به اعتصاب غذا زده اند. آنان گفته اند که تا "آزادی کامل جامعه درویشان از زندان، رفع نگاه امنیتی و پاسخ گویی صریح مسئولان کشور به سال‌ها نقض حقوق دراویش" به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

شکوفه یداللهی، مادر کسری نوری از جمله دراویشی که اعتصاب غذا کرده است، در خصوص مورد دیروز خانواده‌ها در زندان به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "برخورد مناسبی با خانواده‌ها نداشتند، اما اجازه دادند که یک نامه را کتبا تحویل آنها دهیم، تاکنون هیچ پاسخی به خواسته‌های شفاهی و کتبی ما نداده‌اند. ما خواستار رسیدگی هرچه سریع تر به وضعیت زندانیان در بندمان هستیم."

سایت مجذوبان نور روز گذشته در مورد امید بهروزی، وکیل دراویش گنابادی و یکی از اعتصاب کنندگان نوشت: "وضعیت این درویش چنان متشنج شده است که شخص رئیس بند ۷ به همراه یکی از زندانیان زیر بغل وی را گرفته و به بهداری منتقل کرده‌اند."

حمیدرضا مرادی سروستانی، افشین کرم‌پور، فرشید یداللهی، رضا انتصاری، امیر اسلامی، امید بهروزی، مصطفی دانشجو، مصطفی عبدی و کسری نوری دراویش زندانی هستند که اعتصاب غذا کرده‌اند.

دراویش زندانی با انتشار وصیت نامه‌ای خطاب به دیگر دراویش گنابادی، خواستار "خون خواهی خود تا محاکمه کامل ماموران و آمران ستم‌های وارد بر دراویش" شده اند.

حکومت ایران از حدود دو سال و نیم پیش، تعداد زیادی از دراویش گنابادی و وکلای مدافع آنها را دستگیر کرده، اما هنوز جلسه محاکمه ای برای آنها تشکیل نشده است.

اعمال فشار بر این دراویش از سال ۱۳۸۴ شدت گرفته و از آن زمان تا کنون، تعدادی زیادی از آنها دستگیر و چند حسینیه و محل تجمعشان تخریب شده است.

مطالب مرتبط