آمانو می گوید روند حل اختلافات با ایران همچنان کند است

حق نشر عکس AFP
Image caption آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مسئول بررسی فنی تعهدات ایران است

یوکیا آمانو دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که ایران یا باید برای شفاف سازی با آژانس همکاری کند یا چشم انداز حکمی متکی بر اطلاعات ناقص از جمله ادعاهای مربوط به جنبه های احتمالا نظامی برنامه اتمی اش را بپذیرد.

آقای آمانو روز دوشنبه گفت: "خیلی مهم است که ایران برای حل کلیه مسائل باقی مانده به موقع همه تدابیر عملی مورد توافق (با آژانس) را اجرا کند".

براساس متن سخنان آقای آمانو او به جلسه شورای حکام گفت که وضع جاری "علیرغم بیانیه های ایران در سطوح بالا در مورد تعهد قاطع این کشور.... و ابراز علاقه این کشور به تسریع روند یافتن راه حلی برای کلیه مسائل باقی مانده پیش آمده است."

آژانس بین المللی انرژی اتمی بیش از ده سال است درباره برنامه هسته ای ایران تحقیق می کند. ایران می گوید به دنبال سلاح اتمی نیست.

این آژانس منظما تاسیسات اتمی ایران را بازرسی می کند اما همزمان خواهان توضیحات ایران در مورد ادعاهایی است دایر بر اینکه این برنامه در گذشته "دارای جنبه های احتمالا نظامی" بوده است.

ایران تا سال ها این ادعاها را رد می کرد و می گفت که بر ادعاهای دروغ کشورهایی مثل آمریکا متکی است و نیازی به پاسخگویی به آنها نمی بیند.

اما بنابه گزارش ها دو طرف در ماه فوریه گذشته به پیشرفت هایی دست یافتند به طوریکه ایران در مورد یکی از دوازده موضوع سوءظن برانگیز توضیح داد و در ماه مه قول داد از دو مورد دیگر رفع ابهام کند.

اما علیرغم گذشت ضرب الاجل ۲۵ اوت این توضیحات را ارائه نکرد. بنا به گزارش‌ها یکی از سوالات آژانس که ایران در موعد مقرر، ۲۵ اوت، به آن پاسخ نداده است درباره ساخت چاشنی‌ بمب اتمی است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر در روز پنجم سپتامبر گفت که ایران در مهلت مقررشده - یعنی دوم سپتامبر - به شماری از سوالات کلیدی مطرح‌شده درباره برنامه هسته‌ای خود پاسخ نداده است.

رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس، درباره پاسخ ندادن به برخی سوالات در مهلت مقرر، گفت: "ایران قبلا به آژانس اعلام کرده بود که با توجه به پیچیده بودن موضوعات مورد بحث اجرای کامل ۵ اقدام تا ۲۵ اوت عملی نیست و لذا آژانس در گزارش خود نسبت به این موضوع ابراز نگرانی نکرده است، چون قبلا از آن آگاه بوده است."

به جز مساله چاشنی‌ها، ادعا شده که ایران به محاسباتی درباره انفجارهای اتمی دست زده، که آژانس خواهان روشن شدن ابعاد آن است.

آقای آمانو روز دوشنبه گفت: "در این مرحله نمی توانم بگویم چقدر طول می کشد تا در این دوازده مورد شفاف سازی کنیم... با این حال این روند بی پایان نیست."

کارشناسان و دیپلمات می گویند که تحقیقات آژانس در مورد برنامه اتمی ایران اگر با سرعت فعلی پیش رود یک تا دو سال دیگر طول خواهد کشید مساله ای که می تواند به چشم انداز توافق ایران با قدرت ها برای کاهش تحریم ها در قبال اطمینان از غیرنظامی بودن آن برنامه لطمه بزند.

ایران و کشورهای ۱+۵ مشغول مذاکرات گسترده‌ای برای حل اختلافات درباره برنامه هسته‌ای ایران هستند. تمرکز قدرت‌های غربی بر این است که توان غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران را محدود کنند.

مطالب مرتبط