سرلشکر جعفری: سپاه قدس در سراسر دنیا به مظلومان کمک می‌کند

محمدعلی جعفری
توضیح تصویر،

فرمانده سپاه پاسداران گفته که این نیرو با "کمک فکری" و "انتقال تجربه" به شکستن محاصره آمرلی کمک کرده است

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران گفت که نیروی قدس سپاه به "نهضت‌های انقلابی و مقاومت و محرومین و مظلومین در سراسر دنیا" کمک می کند و این کمک، "فکری و آموزشی" است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای جعفری سه شنبه ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر) در جمع گروهی از فعالان رسانه ای تاکید کرد: "در کشورهایی مثل لبنان، سوریه و عراق اگر احتیاج به کمک در این عرصه‌‌ها باشد، ما این کمک‌ها را انجام می‌دهیم ."

نیروی قدس، به فرماندهی سرلشکر قاسم سلیمانی، واحد برون مرزی سپاه پاسداران است و گفته می شود در جریان درگیری های نظامی سوریه و عراق، در کمک به نیروهای دولتی در مقابل شورشیان مسلح نقش موثری داشته است.

محمدعلی جعفری در بخشی از صحبت های خود، در پاسخ به این سوال که آیا سپاه در عملیات شکستن محاصره آمرلی حضور داشته گفت: "نقش ایران در این عملیات کمک فکری و البته انتقال تجربی بوده و لزومی به حضور نیروی نظامی نبوده است."

وی افزود: "ارتش عراق با کمک ۲۰ هزار نفر از نیروی مجاهدی که در جنگ ۸ ساله علیه صدام جنگیده بودند، این عملیات را انجام دادند و به پیروزی رسیدند و با وجود جوانان عراق نیاز به ایران نبود."

اشاره سرلشکر جعفری، به نیروهای شیعه "سپاه بدر" در عراق است که در زمان جنگ ایران و عراق، با دریافت اسلحه و آموزش از سپاه پاسدران به جنگ با ارتش صدام حسین پرداخت و پس از جنگ نیز، رابطه خود را با سپاه حفظ کرد. این نیروها، در شکستن محاصره آمرلی نقش مهمی ایفا کردند.

شهر آمرلی در شمال عراق، بیش از دو ماه در محاصره نیروهای گروه موسوم به "دولت اسلامی" قرار داشت و حدود دو هفته پیش، محاصره آن شکسته شد.

در پی شکستن محاصره آمرلی، برخی رسانه ها به انتشار تصاویری از قاسم سلیمانی پرداختند که ظاهرا، وی را در میان گروهی از نیروهای عراقی شرکت کننده در عملیات نشان می داد.

آقای جعفری همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره "تسلیح کرانه باختری و اقدامات سپاه در این راستا" گفته است: "هر درخواستی که از سپاه صورت گیرد، ما کمک می‌کنیم."

وی افزوده که در صورت درخواست فلسطینی ها، سپاه "هم کمک فناورانه -به‌خصوص در حوزه انتقال فناوری و تجربیات- و هم آموزش‌های لازم را انجام می‌دهد".

در پی هجوم اخیر نیروهای ارتش اسرائیل به غزه، آیت الله خامنه ای خواستار "تسلیح کرانه باختری" شده بود.

کرانه باختری رود اردن، یک سرزمینی فلسطینی مجزا از غزه است که تحت کنترل نیروهای سازمان فلسطینی "فتح" قرار دارد.