انتقاد روحانی از عملکرد آمریکا در مقابله با داعش

عکس از وبسایت ان بی سی حق نشر عکس NBC
Image caption آقای روحانی با ان کری خبرنگار ان بی سی مصاحبه کرد

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در مصاحبه ای اختصاصی با شبکه ان بی سی آمریکا گروه داعش را به خاطر رفتار سبعانه محکوم کرده اما ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه این گروه را "جوک" خوانده است.

به گزارش ان بی سی آقای روحانی در این مصاحبه تصمیم باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برای حملات هوایی علیه داعش را زیر سوال برده است.

آقای روحانی گفت: "آیا آمریکایی ها از دادن تلفات در کارزار نبرد در عراق می ترسند؟ آیا نگران کشته شدن سربازان خود در نبردی هستند که ادعا می کنند علیه تروریسم است؟"

او گفت:‌ "اگر آنها می خواهند از هواپیما استفاده کننده و اگر می خواهند از هواپیمای بدون سرنشین استفاده کنند تا هیچ آمریکایی زخمی نشود، آیا واقعا می توان بدون سختی، بدون فداکاری با تروریسم جنگید؟ آیا اینطوری می شود به اهداف بزرگ رسید؟ در همه مسائل منطقه ای و بین المللی برنده کسی است که آماده فداکاری باشد".

او گفت که حملات هوایی شاید در مواردی لازم باشد اما باید با اجازه مردم و دولت عراق انجام شود.

عراق خواهان کمک آمریکا برای مقابله با داعش بوده است.

او در واکنش به سربریده شدن خبرنگاران آمریکایی جیمز فولی و استیون سوتلف و همچنین دیوید هینس، امدادگر بریتانیایی توسط داعش گفت که این اقدامات مغایر ارکان دین اسلام است.

او گفت: "آنها قصد کشتن بشریت را دارند. و از نقطه نظر ارکان دین و فرهنگ اسلام، قتل یک انسان بی گناه معادل قتل کل بشریت است. و بنابراین کشتن و سربریدن افراد بی گناه مایه شرم برای آنهاست و مایه نگرانی و اندوه برای کل جامعه بشری و بشریت است."

او همچنین ائتلاف تحت رهبری آمریکا را زیر سوال برد و گفت که اعضایش کشورهایی هستند که با سلاح و آموزش به داعش کمک کرده اند.

'حفاظت از کربلا و نجف'

به گزارش ان بی سی او از نام بردن از این کشورها خودداری کرد.

او همچنین گفت که عراق هر کمکی برای مقابله با داعش بخواهد، ایران در اختیارش قرار خواهد گذاشت.

آقای روحانی گفت:‌ "وقتی می گوییم خط قرمز منظورمان واقعا خط قرمز است. یعنی اجازه نخواهیم داد که بغداد توسط تروریست ها اشغال شود یا اماکن مذهبی مثل کربلا یا نجف توسط تروریست ها اشغال شود."

ایران این هفته به اجلاس پاریس به میزبانی روسای جمهور فرانسه و عراق که برای نحوه مقابله با داعش ترتیب داده شده بود دعوت نشد.

این تصمیم به خاطر مخالفت آمریکا با شرکت ایران بود.

جان کری وزیر خارجه آمریکا دلیل مخالفت با شرکت ایران را نقش این کشور در حمایت از حکومت بشار اسد در سوریه ذکر کرد. عراق اما از این تصمیم انتقاد کرد.

رهبر ایران هم پس از این حادثه به آمریکا تاخت و گفت واشنگتن اخیرا برای مقابله با داعش از تهران درخواست گفتگو و همکاری کرده بود، ادعایی که آمریکا تکذیب کرد.

جان کری در تازه ترین اظهار نظر در این باره در روز دوشنبه گفت که هرچند او با شرکت ایران در نشست پاریس مخالف بوده اما ایالات متحده هنوز گزینه گفتگو با ایران درباره بحران عراق و سوریه را مردود نمی داند.

آقای کری گفت: "این بدان معنی نیست که ما با تماس با ایران برای پی بردن به اینکه آیا مایلند همکاری کنند یا نه، یا تحت چه شرایطی مایلند همکاری کنند، یا بررسی اینکه امکان تغییر (موضع ایران) وجود دارد یا نه مخالفیم."

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه در جریان سفر به نیویورک همکاری با آمریکا در کمک به عراق برای نبرد با داعش را رد کرد.

آقای ظریف گفت که ایران تردیدهای جدی در مورد تمایل و توانایی آمریکا در واکنش به "آزارهای" گروه دولت اسلامی دارد.

وزیر خارجه ایران ۲۴ کشور شرکت کننده در کنفرانس پاریس را "ائتلاف نادمان" نامید چون به ادعای او بیشتر آنها سال ها از گروه دولت اسلامی حمایت می کردند.