روحانی هفته آینده در مجمع عمومی سخنرانی می کند

حسن روحانی در مجمع عمومی حق نشر عکس AP
Image caption آقای روحانی اولین بار سال گذشته به عنوان رئیس جمهور در مجمع عمومی سخنرانی کرد

یک سخنگوی دولت ایران چهارشنبه تایید کرد که حسن روحانی رئیس جمهور این کشور هفته آینده برای دومین سال پیاپی در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک نطق خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، به نقل از محمد باقر نوبخت گزارش داد که آقای روحانی به نیویورک سفر می کند اما "برنامه ای برای ملاقات او با اوباما تنظیم نشده است."

آقای روحانی اولین بار سال گذشته پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری به نیویورک سفر کرده بود.

هرچند او در آن سفر با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دیدار نکرد اما درست پیش از بازگشت از نیویورک به ایران، دو رهبر تلفنی گفتگو کردند.

به گزارش رسانه های ایران آقای روحانی قرار است چهار روز دیگر در روز ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور)‌ تهران را به مقصد نیویورک ترک کند و در روز ۲۵ سپتامبر در مجمع عمومی نطق کند.

او یک روز بعد در ۲۶ سپتامبر در یک کنفرانس خبری شرکت خواهد کرد.

شصت و نهمین دور مجمع عمومی سازمان ملل متحد از روز ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) به مدت یک ماه در مقر اصلی این سازمان در نیویورک برگزار می‌شود.

حضور سال گذشته آقای روحانی در نیویورک با استقبال رسانه‌های بین‌المللی روبرو شد و دولت ایران سخنرانی و حضور آقای روحانی در نیویورک را یک پیروزی دیپلماتیک برای خود خواند.

در پایان این سفر رئیس‌جمهور ایران برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی در تماسی تلفنی حدود بیست دقیقه با رئیس جمهور آمریکا صحبت کرد.

این تماس تلفنی مورد انتقاد بعضی اصولگرایان قرار گرفت و رهبر ایران هم با وجود حمایت از اقدامات دیپلماتیک دولت در نیویورک گفت "برخی پیش‌آمد‌ها در این سفر بجا نبوده است".

پیش از آن محمود احمدی‌نژاد هشت بار در طی دو دوره ریاست جمهوری برای شرکت و سخنرانی در مجمع عمومی به نیویورک سفر کرده بود.

حضور و سخنرانی آقای احمدی‌نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد معمولا با جنجال و حاشیه همراه بوده است.

مذاکرات هسته‌ای در حاشیه مجمع

هفتمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ هم قرار است در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شود.

در آستانه این مذاکرات محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرپرست گروه ۱+۵ بعد از ظهر چهارشنبه در منزل سفیر ایران در سازمان ملل در نیویورک دیدار کرده اند.

نشست رسمی ایران و ۱+۵ عصر پنج‌شنبه برگزار می‌شود.

ششمین دور مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ پیش از پایان یافتن مهلت تعیین‌شده قبلی برای رسیدن به توافق جامع برگزار شد و دو طرف موافقت کردند که این مهلت را به مدت چهار ماه تا سوم آذر تمدید کنند.

آقای عراقچی پیشتر گفته بود اختلافات دو طرف در موضوعات اساسی همچنان باقی است.

وندی شرمن، معاون وزارت امور خارجه آمریکا هم روز سه شنبه گفت که دستیابی به توافق نهایی اتمی با ایران تا زمانی که این کشور ظرفیت غنی‌سازی‌ اورانیوم خود را کاهش ندهد، ممکن نخواهد بود.