ظریف: 'داعش' تنها با حمله‌های هوایی نابود نمی‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر امور خارجه ایران در شورای روابط خارجی در نیویورک سخنرانی کرد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش سابق) را "پدیده‌ای خطرناک" خوانده است که نمی‌توان آن را تنها با حمله‌های هوایی شکست داد. با این حال، او اضافه کرده که ایران از مداخله نظامی خارجی در عراق حمایت نمی‌کند.

آقای ظریف شامگاه چهارشنبه، ۱۷ سپتامبر در نشست شورای روابط خارجی، یک موسسه تحقیقاتی آمریکایی، بدون آن که از کشور خاصی نام ببرد، گفت که برخی کشورها فرانکشتاینی خلق کرده‌اند که اکنون برای خودشان دردسرساز شده است.

وزیر امور خارجه ایران گروه دولت اسلامی را سازمانی خواند که مرتب در حال حرکت و جابجایی است و گفت تهدید آن گروه "تنها متوجه یک جامعه مشخص یا یک منطقه مشخص نیست. (این گروه) در سوریه محدود نمانده است و در عراق هم محدود نخواهد ماند، بلکه یک تهدید جهانی است."

او ائتلافی را که با حضور ده‌ها کشور تحت رهبری آمریکا برای مقابله با گروه دولت اسلامی تشکیل شده است، "ائتلاف توبه‌کاران" توصیف کرد و گفت که برخی کشورهای حاضر در این ائتلاف، در گذشته از گروه دولت اسلامی حمایت می‌کردند.

آقای ظریف گفت که حمایت‌های ایران از عراق، مانع پیشروی گروه دولت اسلامی به سمت بغداد، پایتخت، و منطقه خودمختار کردستان عراق شده است.

او از این که ایران برای شرکت در کنفرانس هفته گذشته در پاریس برای بررسی روش‌های مقابله با گروه دولت اسلامی دعوت نشده بود، ابراز تاسف کرد و در پاسخ به این پرسش که تحت چه شرایطی امکان دارد ایران و آمریکا برای مقابله با تهدید آن گروه در عراق مذاکره یا حتی همکاری کنند، گفت که به جان کری، همتای آمریکایی خود گفته است که ایران دو اصل بنیادین دارد: "این، عراقی‌ها هستند که باید تصمیم بگیرند و دیگر این که، ما نباید به تروریست‌ها امتیاز بدهیم."

او همچنین گفت که ایران تردیدهایی جدی درباره "اراده و توان" آمریکا برای نشان دادن واکنشی جدی در قبال تهدید گروه دولت اسلامی دارد و هشدار داد که تهدید جهانی گروه دولت اسلامی به حدی گسترده است که برای مقابله و ریشه‌کن کردن آن "تفکر جدیدی" لازم است.

آقای ظریف که برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ به آمریکا رفته است، گفت که به نتیجه رساندن این مذاکرات در اولویت نخست فعالیت‌هایش است و گفت: "متعهدیم که این مساله را حل کنیم."

مطالب مرتبط