تمرین مشترک ناوهای چین و ایران در خلیج فارس

نیروی دریایی ایران در سال‌های گذشته بارها تمرین نظامی در خلیج فارس انجام داده اما این اولین بار است که با نیروی دریایی چین تمرین مشترک می‌کند

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

نیروی دریایی ایران در سال‌های گذشته بارها تمرین نظامی در خلیج فارس انجام داده اما این اولین بار است که با نیروی دریایی چین تمرین مشترک می‌کند

دو ناو چینی "برای انجام عملیات تمرینی مشترک با نیروی دریایی ایران" در ساحل بندرعباس در خلیج فارس پهلو گرفته‎‌اند.

به گزارش رسانه‌های ایران قرار است نیروی دریایی چین و ایران در پایان، عملیات تمرینی مشترک از جمله تمرین امداد و نجات داشته باشند.

ناوشکن چانگ‌چون و ناو همراه آن از ناوگان هفدهم نیروی دریایی چین که اواخر روز شنبه در بندرعباس پهلو گرفته‌اند، چهار روز در سواحل خلیج فارس خواهند ماند.

حسین آزاد، رئیس ستاد منطقه یکم نیروی دریایی ارتش گفته است: انتقال تجارب نظامی و برنامه‌های فرهنگی و ورزشی از اهداف و برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این ناوگروه است.

خبرگزاری تسنیم می‌گوید این اولین‌بار است که ناوگروه چین در سواحل بندرعباس پهلو می‌گیرد.

هر دو کشور که مناسبات تجاری و اقتصادی گسترده‌ای دارند، در عملیات ضد دزدان دریایی در خلیج عدن مشارکت می‌کنند.

خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی نیروی دریایی ارتش ایران نوشته صبح روز ۲۶ شهریور ناوگروه سی و یکم این نیروها یک کشتی کانتینربر چینی را از حمله دزدان دریایی نجات داده است.

به گفته ارتش ایران این دومین عملیات نیروی دریایی برای نجات کشتی‌های چینی از تعقیب و گریز دزدان دریایی خلیج عدن بوده است. براساس این گزارش، در سال ۱۳۹۱ هم در عملیاتی دیگر ایران به کشتی‌های چینی برای فرار از حمله دزدان دریایی کمک کرد.