سران ایران و بریتانیا برای اولین بار پس از انقلاب دیدار می‌کنند

این نخستین دیدار میان عالی رتبه ترین مقام های اجرایی دو کشور پس از انقلاب بهمن ۵۷ است

منبع تصویر، na

توضیح تصویر،

این نخستین دیدار میان عالی رتبه ترین مقام های اجرایی دو کشور پس از انقلاب بهمن ۵۷ است

برای نخستین‌بار پس از انقلاب اسلامی در ایران، بالاترین مقام‌های اجرایی ایران و بریتانیا دیدار می‌کنند.

بهمن کلباسی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در نیویورک می‌گوید عصر امروز، یک منبع دیپلماتیک بریتانیایی او را از این دیدار که قرار است روز چهارشنبه در نیویورک برگزار شود مطلع کرده است.

همزمان رسانه‌های بریتانیایی گزارش کرده‌اند در این دیدار دو طرف درباره همکاری در نبرد با 'داعش' گفتگو خواهند کرد.

وبسایت تایمز بریتانیا انگیزه آقای کامرون از این دیدار را فراهم کردن "تضمین بیشتر" برای شکل دهی ائتلافی فراگیر در نبرد با گروه موسوم به دولت اسلامی عنوان کرده است.

نشریه ایندیپندنت هم به نقل یک منبع در دفتر نخست وزیر بریتانیا نوشته که دیدار آقای کامرون با رئیس جمهوری ایران به معنای تغییر نگرش کشورش در برابر برنامه هسته‌ای ایران نیست و این دیدار با هدف هر چه گسترده و قوی‌تر کردن ائتلاف شکل گرفته برای مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی است که در ماه‌های گذشته بخش‌های وسیعی از سوریه و عراق را تصرف کرده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به آمریکا سفر کرده است، عصر امروز (دوشنبه) وارد نیویورک شد.

آقای روحانی بر اساس برنامه منتشر شده توسط سازمان ملل متحد، دومین سخنران نشست صبحگاهی روز پنجشنبه (سوم ماه - ۲۵ سپتامبر) خواهد بود.

این دومین حضور آقای روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

او سال گذشته هم در این مجمع سخنرانی کرد و در پایان سفرش گفت‌و‌گویی تلفنی میان او و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا انجام شد که در تاریخ ۳۶ ساله جمهوری اسلامی بی‌سابقه بود.