روحانی: حل موضوع اتمی شرایط میان ایران و آمریکا را متحول خواهد کرد

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه (سمت چپ) و محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور (سمت راست) آقای روحانی را در این نشست همراهی می کردند
توضیح تصویر،

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه (سمت چپ) و محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور (سمت راست) آقای روحانی را در این نشست همراهی می کردند

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است حل موضوع اتمی ایران شرایط میان ایران و آمریکا را متحول خواهد کرد.

آقای روحانی در جمع برخی از مدیران رسانه های آمریکایی گفته است "طولانی شدن روند مذاکرات موجب تقویت بدبینی تاریخی در ایران نسبت به رفتار غرب و آمریکا شده که می تواند مانعی برای همکاری سریع دو کشور در مسایل مختلف منطقه ای و جهانی شود، در صورتی که حل این مساله شرایط میان ایران و آمریکا را متحول خواهد کرد."

در جریان این نشست، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور و چند عضو دیگر کابینه ایران و دفتر آقای روحانی، او را همراهی می کردند.

آقای روحانی در پاسخ به پرسش ها درباره احتمال دیدارش با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته است "هر زمان بنا باشد در سطح روسای جمهوری ایران و آمریکا دیدار انجام گیرد، باید مقدمات لازم فراهم شود که گاه تهیه این مقدمات از هفته ها قبل آغاز می شود؛ لذا این دیدار در شرایط کنونی منتفی است."

رئیس جمهور ایران برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است.

در پایان سفر سال گذشته آقای روحانی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، برای اولین بار پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷، گفت و گویی تلفنی میان او و رئیس جمهور آمریکا انجام شد.

آقای روحانی امروز درباره آن مکالمه تلفنی گفته است "در این گفت و گو سرفصل هایی از همکاری ها مطرح شد اما به این نتیجه رسیدیم که اگر موضوع هسته ای ایران حل شود راه برای همکاری های دو کشور بیشتر باز می شود."

هفتمین دور مذاکرات جامع اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ که آمریکا هم عضو آن است از هفته پیش در نیویورک آغاز شده است. برخی از دیپلمات های احتمال داده اند که این مذاکرات اواخر هفته جاری در سطح وزیران خارجه ایران و گروه ۱+۵ برگزار شود.

مهلت مذاکرات تا سوم آذر (۲۴ نوامبر) تمدید شده است. انتظار می رود حضور آقای روحانی در نیویورک و دیدارهایش با مقام های کشورها باعث تسریع در روند مذاکرات شود.

آقای روحانی امروز با رئیس جمهور فرانسه و چهارشنبه با نخست وزیر بریتانیا دیدار خواهد داشت که نخستین ملاقات روسای دولت های ایران و بریتانیا پس از انقلاب است.

به جز پرونده اتمی ایران، موضوع همکاری علیه تروریسم از جمله مسائل مربوط به پیکارجویان "دولت اسلامی" (داعش سابق) از محورهای مذاکرات آقای روحانی در نیویورک است.

توضیح تصویر،

رئیس جمهور ایران در جمع مدیران رسانه های آمریکایی صحبت کرده است