وزارت خارجه بریتانیا بر روشن شدن وضعیت غنچه قوامی تاکید کرد

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا پس از دیدار با همتای ایرانی خود، محمدجواد ظریف در نیویورک در بیانیه‌ای گفته است که بر روشن شدن وضعیت غنچه قوامی تاکید کرده است.

آقای هاموند در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه بریتانیا در خصوص این دیدار منتشر کرده، آورده است: "من همچنان نگرانی بریتانیا از رویکرد ایران در مورد حقوق بشر به ویژه در خصوص بازداشت شدگان با تابعیت ایرانی-بریتانیایی را مطرح کردم، از جمله این بازداشت شدگان غنچه قوامی است."

غنچه قوامی، شهروند ایرانی-بریتانیایی ۲۵ سال سن دار د و از ۸۵ روز پیش در زندان اوین در بازداشت به سر می‌برد.

او نخستین بار برای تماشای مسابقات والیبال مردان رفته بود که بازداشت شد و وقتی بعد از مدتی برای دریافت وسایل ضبط شده‌اش مراجعه کرد بازداشت و از آن زمان تاکنون زندانی است.

اما غلامحسین محسنی ا‌ژ‌ه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، روز گذشته گفت که بازداشت غنچه قوامی، ربطی به ورزش ندارد.

در بخش دیگری از بیانیه وزارت امور خارجه بریتانیا در خصوص وضعیت بازگشایی سفارت دو کشور آمده است: "زمانی که توانستیم گام‌های اجرایی برداریم، به تعهد خود در خصوص بازگشایی سفارت و پیشبرد روابط دو جانبه عمل می‌کنیم. "

به دنبال حمله گروهی از "دانشجویان بسیجی" به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران در آذر ۱۳۹۰، ویلیام هیگ وزیر خارجه وقت بریتانیا از تعطیلی سفارت کشورش در تهران خبر داد و تصمیم به اخراج دیپلمات های ایرانی را اعلام کرد.

در ادامه بیانیه وزارت خارجه بریتانیا آمده است که مقامات دو کشور در خصوص برنامه هسته‌ای ایران نیز گفتگو کرده‌اند.

وزیر امور خارجه بریتانیا در بیانیه خود در این مورد آورده است: "من تاکید کردم که برای ما رسیدن به یک توافق به منظور کاهش نگرانی‌های امنیتی بین المللی و شروع بازسازی اعتماد جهانی در خصوص ایران به عنوان یک شریک بین المللی حایز اهمیت است."

در چارچوب توافق دوجانبه در آذر سال گذشته که به توافقنامه ژنو معروف شد، طرفین باید تا روز ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) متن توافقنامه هسته‌ای با ایران را نهایی می‌کردند، ولی این مهلت تا سوم آذرماه تمدید شد.