ظریف، کری و اشتون دیدار کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption این چندمین دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا است

محمدجواد ظریف و جان کری، وزرای امور خارجه ایران و آمریکا، به همراه کاترین اشتون، نماینده اتحادیه اروپا، درباره برنامه هسته‌ای ایران مذاکره کردند.

این مذاکرات عصر پنجشنبه (به وقت نیویورک) انجام گرفته و بنا است امروز (جمعه، ۴ مهر) نیز ادامه یابد.

پیش از این دیدار یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا به رسانه‌ها گفت این دیدار فرصتی برای پیش بردن مذاکراتی است که در یک هفته گذشته انجام شده است.

دیپلمات‌های ایران و کشورهای ۱+۵ از هفته گذشته سرگرم دور دیگری از مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای ایران هستند. دو طرف با تمدید مهلت شش ماهه توافق ژنو قصد دارند که تا ۲۴ نوامبر به شکلی جامع اختلاف نظرها درباره برنامه هسته‌ای ایران را حل و فصل کنند.

عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه و از اعضای ارشد گروه مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران، درباره مذاکرات یک هفته اخیر گفته است: "امیدوار بودیم در فرصت برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل، مذاکرات هسته‌ای پیشرفت داشته باشد اما این اتفاق هنوز نیفتاده است."

اما وندی شرمن، دستیار وزیر خارجه آمریکا و از اعضای ارشد هیات آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای، با لحن خوش‌بینانه‌تری گفته است: "معتقدم که ما پیشرفت داریم، هر چند هنوز هم چند تصمیم مهم باید اتخاذ شود."

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل، مذاکرات با ایران را "فرصتی تاریخی" خواند و از رهبران ایران خواست آن را از دست ندهند.

مطالب مرتبط