'در ایران روزنامه‌نگار زندانی نداریم'

  • علی سودایی
  • بی‌بی‌سی
حسن روحانی در جریان سفرش به نیویورک با کریستین امانپور از سی‌ان‌ان مصاحبه کرده است
توضیح تصویر،

حسن روحانی در جریان سفرش به نیویورک با کریستین امانپور از سی‌ان‌ان مصاحبه کرده است

"من فکر نمی‌کنم فردی به خاطر روزنامه‌نگاری یا فعالیت رسانه‌ای دستگیر شده باشد."

این پاسخی است که حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، به کریستین امانپور می‌دهد که از او درباره وضعیت جیسون رضاییان، خبرنگار بازداشتی واشنگتن‌پست در تهران، پرسیده است.

آقای روحانی در حالی می‌گوید در ایران کسی به خاطر روزنامه‌نگاری زندانی نمی‌شود که سازمان گزارشگران بدون مرز در آخرین گزارش سالیانه خود ایران را در میان یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران قرار داده است و ده‌‎ها روزنامه‌نگار در ایران زندانی هستند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل هم در گزارش ماه مارس خود از نقض حقوق بشر در ایران نوشت که دولت آقای روحانی هیچ پیشرفتی در بهبود آزادی بیان در ایران نداشته است. آقای بان دو هفته پیش نیز به مجمع عمومی سازمان ملل گفت که به رغم وعده‌های آقای روحانی فشار بر رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران ادامه دارد.

تنها در ماه‌های اخیر روزنامه‌نگارانی چون صبا آذرپیک، سراج‌الدین میردامادی، ریحانه طباطبایی، مرضیه رسولی، حسین نورانی‌نژاد و ساجده عرب سرخی بازداشت و یا برای گذراندن محکومیت خود به زندان رفته‌اند.

پس رئیس‌جمهور ایران چگونه می‌‎گوید که کسی در ایران به خاطر روزنامه‌نگاری زندانی نمی‌‎شود؟

رضا معینی، از سازمان گزارشگران بدون مرز، می‌گوید: "جمله‌ای که آقای روحانی گفته دقیقا جمله نظام است. رئیس قوه قضاییه هم همین را می‌گوید، رئیس مجلس هم همین را می‌گوید، آقای احمدی‌نژاد هم همین را می‌گفت."

اشاره آقای معینی به جمله‌ای از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران است که گفت: "در ایران مقوله‌ای به نام زندانی سیاسی نداریم."

آقای احمدی‌نژاد اظهارات این چنینی زیاد داشت که واکنش‌ها و انتقادهای بسیاری را برمی‌انگیخت، اما به نظر می‌رسد که خیلی از منتقدان سرسخت رئیس‌جمهور قبلی با همان جدیت گفته‌های رئیس جمهور کنونی ایران را نمی‌‎سنجند.

رضا معینی می‌گوید: "به خاطر نگرانی‌ها از داعش در بیرون و [مشابه] داعش در درون ایران است که برخی سکوت می‌کنند. بر اثر نوعی نگاه متاثر از روابط دیپلماتیک و وحشت از وضعیت منطقه‌ای نوعی ترجیح به وجود آمده که از آقای روحانی کمتر انتقاد بشود."

اما اگر هواداران حسن روحانی همچنان به او فرصت بدهند که به وعده‌های خود برای بهبود آزادی بیان در ایران عمل کند و از موضعی همدلانه انتقادهای خود را بیان نکنند، منتقدان آقای روحانی در حکومت ساکت نمی‌‎نشینند.

منتقدان محافظه‌کار دولت مستمرا خواهان اعمال محدودیت‌هایی بر رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی هستند و برای آن به دولت فشار وارد می‌کنند.

در این میان موضع‌گیری آقای روحانی مبنی بر اینکه "کسی به خاطر روزنامه‌نگاری زندانی نمی‌شود" شاید باعث شود که برخی از کسانی که به او رای دادند همدلی‌شان را از دست بدهند، اما بعید به نظر می‌رسد که رضایت محافظه‌کاران را هم جلب کند.