افراد مسلح چهار مامور پلیس ایران را در سراوان کشتند

چهار مامور انتظامی ایران در استان سیستان و بلوچستان کشته شده‌اند و برخی منبع داخلی از بازداشت عاملان این حملات خبر داده‌اند.

روز پنجشنبه، ١٧ مهر (٩ اکتبر)، خبرگزاری دولتی ایران – ایرنا – به نقل از "یک منبع آگاه" گزارش کرد که یک مامور نیروی انتظامی در حمله به یکی از پاسگاه‌های این نیرو در استان سیستان و بلوچستان، کشته شده است.

ایرنا زمان حمله را نیمه شب گزارش کرده و گفته است که "اشرار مسلح با پرتاب یک گلوله به پاسگاهی در شهرستان سراوان" یکی از ماموران انتظامی را کشتند.

روز گذشته نیز، منابع خبری ایران گزارش کردند که افراد مسلح سه مامور نیروی انتظامی را در خارج از شهر سراوان به قتل رسانده اند.

به گزارش ایرنا، عصر چهارشنبه ماموران نیروی انتظامی در پاسخ به گزارش دریافتی پلیس ١١٠ به این محل رفتند که در کمین افراد مسلح قرار گرفته و کشته شدند. مهاجمان پس از ربودن اسلحه ماموران، با دو دستگاه خودرو از محل متواری شدند.

ایرنا اسامی کشته‌شدگان حمله روز گذشته را گزارش کرده که شامل یک ستوان، یک گروهبان یکم و یک سرباز وظیفه نیروی انتظامی است.

در مورد همین واقعه، خبرگزاری تسنیم به نقل از هدایت‌الله میرمرادزهی، نماینده سراوان در مجلس، خبر کشته شدن سه مامور انتظامی در روز گذشته را تایید کرده و گفته است که حدود ساعت ٧ بعد از ظهر چهارشنبه، وقوع یک درگیری به اطلاع پلیس ١١٠ رسید و سه مامور نیروی انتظامی به محل رفتند و گرفتار کمین افراد مسلح شدند.

این نماینده مجلس در مورد حادثه روز پنجشنبه گفته است که "اشرار با یک دستگاه خودرو که در آن مواد منفجره جاسازی شده بود وارد پاسگاه شدند و بلافاصله این ماشین منفجر شد." وی گفته است که این حمله، یک کشته و دست کم سه زخمی برجا گذاشته ولی مشخص نکرده است که آیا این اقدام، یک حمله انتحاری بوده است یا نه.

آقای میرمرادزهی گفته است که گروه جیش العدل مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است. وی افزوده است که در این مورد خبر رسمی در اختیار او قرار نگرفته است.

صبح پنجشنبه، وبسایت موسوم به "عدالت نیوز" در گزارشی به نقل از گروه جیش العدل نوشته است که افراد مسلح این گروه "لحظاتی قبل به پاسگاه آسپیچ سراوان واقع در ١٠ کیلومتری سراوان حمله نموده و دو کادر رسمی و یک سرباز آن را" به قتل رسانده‌اند. این اطلاعیه گفته است که جزئیات بیشتر را بعدا منتشر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - استاندار سیستان و بلوچستان گفته است که برای بررسی این وقاع، جلسه شورای تامین استان به ریاست او تشکیل شده است.

این خبرگزاری همچنین گزارش کرده که اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، در اشاره به حملات اخیر، اظهار داشته "قابل قبول نیست که خاک پاکستان به محل امنی برای تروریست‌‌ها تبدیل شود" و از وزارت خارجه خواسته است در این زمینه اقدام کند.

در خیری دیگر در همین زمینه، خبرگزاری مهر به نقل از فرمانده نیروی انتظامی استان سیستان و بلوچستان گزارش کرده که این نیرو در "یک عملیات هدفمند و ضربتی" تعدادی از عاملان کشتن ماموران انتظامی را دستگیر کرده است.

در گذشته هم مقامات محلی استان سیستان و بلوچستان کوتاه مدتی پس از وقوع اقدامات خشونت‌آمیز گاه از دستگیری و حتی مجازات عاملان چنین اقداماتی خبر داده‌اند.

مطالب مرتبط