درخواست فرزند زهرا کاظمی در کانادا برای شکایت از ایران رد شد

یکی از نشست‌های دیوان عالی کانادا برای بررسی پرونده شکایت فرزند زهرا کاظمی از ایران
توضیح تصویر،

یکی از نشست‌های دیوان عالی کانادا برای بررسی پرونده شکایت فرزند زهرا کاظمی از ایران

دیوان عالی کانادا اعلام کرده است که طبق قوانین آن کشور، درخواست استفان هاشمی، فرزند زهرا کاظمی، عکاس مقتول ایرانی-کانادایی، برای شکایت از حکومت ایران قابل رسیدگی نیست.

آقای هاشمی، تنها فرزند زهرا کاظمی، از ایران به اتهام بازداشت، شکنجه و قتل مادرش شکایت کرده و خواهان دریافت ۱۷ میلیون دلار غرامت شده بود.

او به جز حکومت ایران از آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، سعید مرتضوی، دادستان پیشین ایران و محمد بخشی، معاون وقت آقای مرتضوی در زندان اوین هم شکایت کرده بود.

زهرا کاظمی تیرماه ۱۳۸۲ "حین عکاسی از محوطه بیرونی زندان اوین" بازداشت شد و براساس گزارش‌ها، پس از چند روز بازجویی، به گونه‌ای مشکوک جان خود را از دست داد.

او در هنگام بازداشت ۵۴ سال داشت و جسدش بلافاصله پس از مرگ دفن شد و تحت کالبدشکافی قرار نگرفت.

در ابتدا بر اساس گزارش پزشکی قانونی ایران، علت مرگ "برخورد جسم سخت" با سر خانم کاظمی در زندان اوین عنوان شده بود، اما کمیته ویژه‌ای از طرف مجلس ایران برای بررسی علت مرگ او تشکیل شد و این کمیته در گزارش نهایی خود، سعید مرتضوی، دادستان وقت را به عنوان متهم ردیف اول پرونده مرگ خانم کاظمی معرفی کرد، هرچند آقای مرتضوی در ایران رسما تحت پیگرد قرار نگرفت.

یک مامور اطلاعاتی ایران هم که متهم به ضرب و جرح خانم کاظمی شده بود، نزدیک به ده سال پیش، تبرئه شد.

توضیح تصویر،

زهرا کاظمی در شیراز به خاک سپرده شده است

مرگ زهرا کاظمی بر روابط دیپلماتیک ایران و کانادا نیز تاثیری منفی داشت.

دیوان عالی کانادا اعلام کرده است که چون پارلمان آن کشور به دولت‌های خارجی مصونیت قضایی داده است، نمی‌توان در پرونده مرگ خانم کاظمی، ایران و مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی را در خاک کانادا مورد تعقیب قضایی قرار داد.

فرزند زهرا کاظمی علاوه بر دریافت غرامت، خواهان تغییر قانون مصونیت دولتی کانادا و محدودیت شکایت از دولت‌های خارجی شده بود، ولی دیوان عالی کانادا به نفع او رأی نداد.

در حکم دیوان عالی کانادا مرگ زهرا کاظمی "یک تراژدی" و ادعاهای مربوط به شکنجه و تجاوز به او در زندان، "وحشتناک" توصیف شده، اما در عین حال تاکید شده است که قوانین موجود، مانع پیگیری پرونده در کانادا می‌شود.