چهار 'کارشناس پلیس ایران' در سقوط هواپیمای ناجا کشته‌ شدند

حق نشر عکس a
Image caption هواپیماهای دوموتوره توربو کماندر، هواپیماهای سبک و غیر مسلحی هستند که در اختیار نیرویهای نظامی و انتظامی ایران قرار دارند

اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده پلیس ایران علت سقوط یک هواپیمای نیروی انتظامی (ناجا) را نقص فنی و فرود اضطراری ناموفق اعلام کرده و گفته تمام سرنشینان این هواپیما از جمله "چهار کارشناس نیروی انتظامی" کشته شده‌اند.

بنابه گزارش ها مقام های سرنشین هواپیما از جمله معاون نیروی انتظامی عازم جنوب کشور برای بررسی حملات گروه های مسلح به نیروهای امنیتی بودند.

هواپیما شنبه شب هنگام محو شدن از رادار هفت سرنشین داشت که گزارش می شود جملگی کشته شده اند. لاشه هواپیما و اجساد یکشنبه صبح پیدا شد.

آقای احمدی‌مقدم گفت "سردار صادقی، معاون ایمنی بازرسی نیروی انتظامی و سه کارشناس دیگر به همراه دو خلبان و یک فنی پرواز" در این سانحه جان خود را از دست داده‌اند.

پیش از این نیروی انتظامی در اطلاعیه‌ای اسامی سرنشینان این هواپیما را اعلام کرده بود.

علاوه بر آقای صادقی نام سه سرهنگ نیروی انتظامی، یک سرگرد و یک ستوان در فهرست منتشرشده دیده می‌شود.

به گفته فرمانده پلیس ایران سرنشینان این هواپیمای دوموتوره "توربو کماندر" که از تهران راهی زاهدان بوده، "برای نظارت به منطقه می‌رفتند".

'تاریکی و ناهمواری محل فرود'

به گفته آقای احمدی مقدم "جنازه‌ها نسبتا سالم هستند" و تحقیقات درباره چگونگی وقوع حادثه ادامه دارد.

او گفت ایران هواپیما ساعت ۱۷:۴۵ دقیقه روز شنبه ۱۹ مهر از تهران پرواز می‌کند اما "حدود ساعت ۱۹ شب در حوالی زاهدان ابتدا از دید رادار گم شده و امروز (یکشنبه) در کاوش‌های محلی لاشه هواپیما پیدا شده است."

آقای احمدی مقدم گفت: ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد که خلبان هواپیمای ناجا قصد فرود اضطراری داشته اما به دلیل موقعیت شب و نامساعد بودن زمینی که انتخاب کرده به هواپیما آسیب رسیده و باعث متلاشی شدن آن شده است.

بنابر بعضی گزارش‌ها ماموریت سرنشینان این هواپیما بررسی حوادث اخیر در استان سیستان و بلوچستان از جمله کشته شدن چهار مامور پلیس در سراوان در روز پنج‌شنبه ۱۷ مهر بوده است.

گروه شورشی سنی جیش العدل در وبلاگ مرتبط با این گروه به نام "عدالت نیوز" مسئولیت حادثه را به عهده گرفته است.

این گروه در این وبلاگ نوشت که "با موفقیت هواپیمای سی-۱۳۱ را که در ارتفاع پایین در ناحیه نصرت آباد زاهدان پرواز می کرد را هدف گرفت و در آسمان منفجر کرد."

مطالب مرتبط