وزارت خارجه ایران: عربستان از نقش آفرینی مثبت در منطقه غافل نشود

حق نشر عکس ISNA
Image caption امیر عبداللهیان به عربستان توصیه کرده "از فرصت نقش آفرینی مثبت در منطقه غافل نشود"

وزارت خارجه ایران اتهامات عربستان سعودی در مورد دخالت جمهوری اسلامی در امور کشورهای منطقه را مردود دانسته است.

در واکنش به سخنان سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی که ایران را به "اشغال نظامی" سوریه متهم کرده بود، حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی آفریفایی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، "حضور نظامی" عربستان در بحرین را مورد انتقاد قرار داده است.

پیشتر، به نقل از وزیر خارجه عربستان گزارش شده بود که گفته نیروهای ایرانی در سوریه علیه مردم سوریه می‌جنگند و افزوده که "به این ترتیب باید گفت که نیروهای اشغالگر هستند."

به گزارش شبکه خبر، آقای عبداللهیان در واکنش به اشغالگر خواندن ایران گفته است که "جمهوری اسلامی بارزترین کشور منطقه در مبارزه با تروریسم است" و افزوده که "تهران به دولت و مردم عراق، سوریه و منطقه در مبارزه با تروریسم در چارچوب حقوق بین‌الملل کمک می‌کند."

از زمان آغاز بحران سوریه و درگیری نظامی بین ارتش آن کشور و مخالفان، مقامات جمهوری اسلامی و سوریه مخالفان دولت سوریه را "تروریست" و اقدامات ارتش سوریه علیه آنان را مقابله با تروریست‌ها عنوان کردند. ادامه بحران سیاسی و جنگ داخلی سوریه سرانجام زمینه مساعد برای ورود و نیرو گرفتن اسلامگرایان تندرو به خصوص گروه داعش در آن کشور را فراهم آورد که بسیاری از کشورها از آن به عنوان یک سازمان تروریستی نام می‌برند.

حق نشر عکس AP
Image caption سعود الفیصل ایران را به دخالت در امور کشورهای منطقه متهم کرده بود

مقامات ایرانی همواره اتهام اعزام نیرو و تجهیزات نظامی به سوریه برای جنگ علیه مخالفان دولت آن کشور را رد کرده و تاکید داشته‌اند که تنها به حمایت سیاسی و بشردوستانه از سوریه مبادرت ورزیده‌اند. در مقابل، مخالفان دولت سوریه و برخی دیگر از کشورها، از حضور نظامیان ایرانی در کنار نیروهای دولتی سوریه سخن گفته و همچنین یادآور شده‌اند که حزب‌الله لبنان، که تحت حمایت جمهوری اسلامی است، رسما شرکت در عملیات نظامی علیه مخالفان دولت سوریه را تایید کرده است.

وزیر خارجه عربستان همچنین ایران را "بخشی از مشکلات منطقه" توصیف کرده و گفته بود که "اگر ایران می‌خواهد بخشی از راه حل در سوریه باشد، باید نیروهای خود را از سوریه خارج کند و این موضوع در مورد جاهای دیگر هم، چه عراق و چه یمن، مصداق دارد." در یمن، شبه نظامیان مسلح حوثی، که اکثرا شیعه هستند، با نیروهای دولتی درگیر بوده‌اند و مقامات یمنی جمهوری اسلامی را به حمایت مالی و تسلیحاتی از آنان متهم کرده‌اند.

آقای امیرعبداللهیان متقابلا دولت سعودی را به دامن زدن به بحران سیاسی در بحرین متهم کرده و گفته است: "اگر ریاض به حضور نظامی خود در بحرین پایان می‌داد، تحقق راه حل سیاسی در این کشور، توقف سرکوب مردم و گفتگوهای ملی به وقوع می‌پیوست."

بحران سیاسی بحرین از اوایل سال ۲۰۱۱ و در ادامه حرکت اعتراضی موسوم به بهار عربی و با درخواست اصلاحات دموکراتیک در آن کشور آغاز شد. با حضور روحانیون شیعه در رهبری تظاهرات، این اعتراضات جنبه مذهبی و فرقه‌ای به خود گرفت و دولت بحرین و طرفداران آن، جمهوری اسلامی را به تلاش برای استقرار نظام حکومتی تحت تسلط روحانیون شیعه در بحرین متهم کردند.

در مارس همانسال، در حالیکه نیروهای اعزامی عربستان و چند کشور دیگر ساحل جنوبی خلیج فارس حفاظت از مراکز حساس بحرین را بر عهده گرفته بودند، نیروهای پلیس آن کشور معترضان را از محل تجمع آنان در پایتخت متفرق کردند. از آن زمان به بعد، برخی اصلاحات سیاسی در بحرین صورت گرفته که مخالفان آنها را کافی ندانسته‌اند در حالیکه اعتراضات سیاسی به طور پراکنده ادامه داشته و درگیری بین معترضان و پلیس تلفاتی هم برجای گذاشته است.

آقای امیر عبداللهیان در پاسخ به اتهامات وزیر خارجه عربستان گفته است: "به عربستان توصیه می‌کنیم مراقب توطئه‌های دشمنان منطقه باشد و از فرصت نقش آفرینی مثبت در منطقه غافل نشود." اتهامات متقابل دو طرف در حالی مطرح می‌شود که اخیرا مقامات جمهوری اسلامی از تلاش برای بهبود روابط با عربستان سعودی سخن گفته‌اند.

مطالب مرتبط