ظریف در وین: اختلافات باقی‌مانده هسته‌ای بسیار زیاد است

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر امور خارجه ایران فردا چهارشنبه با جان کری همتای آمریکایی‌اش دیدار می‌کند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ به وین سفر کرده، گفت که رسیدن به توافق در این دور از گفت‌وگوها "بسیار بعید" است.

به گزارش رسانه‌های ایران آقای ظریف دلیل این امر را "موضوعات باقی‌مانده بسیار زیادی" در این مذاکرات خوانده که هنوز حل و فصل نشده است.

وزیر امور خارجه ایران به همراه هیئت مذاکره‌کننده هسته‌ای امروز سه‌شنبه ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر) وارد وین پایتخت اتریش شدند.

دور تازه مذاکرات در حالی آغاز می‌شود که حدود ۴۰ روز تا پایان مهلت تمدیدشده برای رسیدن به یک توافق نهایی و بلندمدت میان دو طرف باقی مانده است.

به گفته آقای ظریف آنچه در چند دور اخیر مذاکرات درباره آن بحث شده "در مورد جزییات است، مواردی مانند حجم غنی‌سازی و نحوه و زمان‌بندی رفع تحریم‌ها".

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا و نمانده اتحادیه اروپا امروز سه‌شنبه با یکدیگر دیدار می‌کنند.

بنا بر این گزارش فردا وزرای خارجه ایران و آمریکا در هتل کوبورگ وین دیدار خواهند کرد.

روز دوشنبه، ۱۳ اکتبر حسن روحانی رئیس جمهور ایران در یک گفتگوی زنده تلویزیونی گفت: "در مساله هسته‌ای، دو طرف حتما به تفاهم می‌رسند و این تفاهم بر مبنای قاعده برد-برد خواهد بود."

آقای روحانی گفت که "هنوز به طور دقیق نمی توان گفت چه زمانی توافق نهایی در بحث هسته‌ای حاصل خواهد شد" با این حال اضافه کرد که ایران "مایل است و فکر می‌کند که بتوان ظرف ۴۰ روز آینده اختلافات را حل کرد."

مطالب مرتبط