برخی سايت‌های بدون مجوز در ایران 'موقتا رفع فیلتر می‌شوند'

حق نشر عکس non

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، موسی قربانی، معاون قضایی در امور شعب دیوان عدالت اداری گفته است تا رسیدن به تصمیم نهایی، سایت‌های بدون مجوزی که از سوی وزارت ارشاد فیلتر شده بودند، موقتا رفع فیلتر می‌شوند.

آقای قربانی به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، گفته است با توجه به رسیدن چند دادخواست مبنی بر ابطال تصمیم وزارت ارشاد در خصوص فیلتر کردن سایت‌های فاقد مجوز، شعبه رسیدگی کننده دستور رفع فیلتر موقت صادر کرد.

او درباره چگونگی بررسی این موضوع گفت که رسیدگی به خواسته اصلی پرونده در صلاحیت هیات عمومی دیوان عدالت اداری است و به همین منظور پرونده بدوا به کمیسیون تخصصی دیوان عدالت اداری ارجاع شده است.

پیش از این نیز غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه، در یک نشست خبری در ۳۱ شهریور اعلام کرده بود اگر وزارت ارشاد حق داشته باشد که جلوی سایت‌های ثبت نشده را بگیرد، مقابله با این وب سایت ها باید جامع باشد و شامل حال همه سایت های ثبت نشده شود.

چندی پیش علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفته بود از نظر قانون مطبوعات همه مطبوعات و نشریات مکتوب و رسانه های خبری دیجیتال مشمول این قانون هستند.

او در ادامه توضیح داده بود بر اساس اين قانون، همه نشریات باید از هیات نظارت مجوز داشته باشد.

علی جنتی ضمن یادآوری ضرب‌الاجل اعلام شده به این سایت‌ها تصریح کرده بود وزارتخانه متبوعش فهرستی از حدود ۲۵۰ سایت بدون مجوز تهیه و برای فیلتر کردن به وزارت ارتباطات و فتاوری اطلاعات ارسال کرده است.

حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیز نهم مهرماه در دیدار با آیت‌الله حسین نوری همدانی گفته بود اجرای قانون جهت مسدودسازی سایت‌های بدون مجوز، فضای "شبنامه‌های الکترونیکی" را معقول تر کرده است.

او افزود: هیات نظارت بر مطبوعات این وزارتخانه تاکنون دوبار به این سایت ها برای اخذ مجوز و فعالیت در چارچوب قانون تذکر و فرصت داده است.

مطالب مرتبط