ریحانه جباری اعدام شد

خبرگزاری های ایران گزارش داده اند که ریحانه جباری سحرگاه شنبه (سوم آبان) در زندان رجایی شهر کرج به دار‌ آویخته شد.

شعله پاکروان، مادر ریحانه جباری در گفتگویی کوتاه با بی‌بی‌سی فارسی، خبر اعدام دخترش را تایید کرد و گفت که عازم بهشت زهرا است.

ریحانه جباری در سال ۱۳۸۶ به اتهام قتل مرتضی عبدالعلی سربندی بازداشت شد. او در زمان بازداشت ۱۹ سال داشت و گفت که برای دفاع از خود در برابر تعرض جنسی مرتکب قتل شده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‌ بیانیه دادستانی تهران مبنی بر اجرای حکم قصاص خانم جباری را منتشر کرده است.

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل ریحانه جباری نیز در گفتگو با بی بی سی فارسی خبر اعدام موکلش را تایید کرد.

شعله پاکروان، مادر ریحانه جباری پیشتر (جمعه دوم آبان) به بی بی سی فارسی گفته بود که در پی تماس مقامات زندان، برای آخرین دیدار با دخترش رفته است و احتمالا حکم اعدام ریحانه جباری بامداد روز شنبه اجرا خواهد شد.

به گفته وی، با وجود اصرار اعضای خانواده، مسئولان زندان درباره زمان و مکان اعدام احتمالی خانم جباری چیزی نگفته‌اند.

حکم اعدام ریحانه جباری در دیوان عالی کشور تایید شده بود.

پیش از این، روز هفتم مهر ماه گزارش شد که ریحانه جباری در آستانه اعدام قرار دارد، ولی این حکم اجرا نشد. شعله پاکروان گفت: "از هفتم مهر تاکنون هر روز مرده‌ایم و هر روز در این مدت، برای ما روز اجرای حکم بوده است."

او همچنین از مسئولانی که به رسانه‌ها گفته بودند پرونده ریحانه جباری "ختم به خیر" خواهد شد، انتقاد کرد.

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران در آخرین واکنش به روند تحولات مربوط به پرونده ریحانه جباری، روز اول آبان ماه، به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته بود: "انتظار داریم این پرونده به نحوی ختم به خیر شود."

طبق قوانین ایران، رضایت خانواده مقتول تنها راه اجرا نشدن حکم اعدام ریحانه جباری بود. مادر او هم با اشاره به اقداماتی که فعالان حقوق بشر برای کسب رضایت از خانواده مقتول کرده‌اند، گفت: "نمی‌خواهم کسی به دفاع از ریحانه، به فرزندان سربندی (مقتول) حرف بدی بزند، آنها هم تحت فشار هستند و روزهای سختی را می‌گذرانند."

واکنش غرب

آمریکا اعدام ریحانه جباری را محکوم کرده و بریتانیا هم از اجرای مجازات او ابراز نگرانی جدی کرده است.

جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با محکوم کردن این اعدام گفت "نگرانی‌های جدی درباره عادلانه بودن دادگاه و شرایط محاکمه" خانم جباری وجود دارد.

خانم ساکی از مقام‌های ایران که "با وجود درخواست‌های فعالان حقوق بشر و اعتراض‌های بین‌المللی مجازات اعدام را اجرا کردند" انتقاد کرد.

او گفت: "ما با کسانی هم‌صدا هستیم که از دولت ایران می‌خواهند برای طی شدن روند عادلانه دادگاه، طبق قوانین خود ایران و تعهدات بین‌المللی احترام قائل شود."

در بریتانیا هم توبیاس الوود، نماینده پارلمان و از معاونان وزارت خارجه گفت از اعدام ریحانه جباری "بسیار نگران و اندهگین" شده است.

آقای الوود گفت بریتانیا به شدت با مجازات اعدام مخالف است و از ایران خواست اجرای این مجازات را متوقف کند.