چمران: تخلفات نصب دکل‌های موبایل را گزارش کردیم

حق نشر عکس ISNA
Image caption 'شورای شهر تهران گزارشی از تخلفات شرکت‌های مخابراتی تهیه کرده است'

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، به خبرگزاری مهر گفته است که این شورا گزارشی از "تخلفات" شرکت‌های مخابراتی در نصب دکل‌های آنتن موبایل تهیه کرده و مانع نصب این دکل‌ها در برخی مناطق شده است.

آقای چمران می‌گوید که هرچند زیانبار بودن تشعشعات دکل‌های موبایل به اثبات نرسیده است، شورای شهر تهران اصرار دارد که دکل‌ها در فاصله‌ای امن از نقاط مسکونی نصب شوند.

او گفت: "ممکن است تشعشعات آنتن‌های موبایل روی کودکان تاثیر منفی داشته باشد. از اپراتورهای موبایل خواسته‌ایم نزدیک مدارس، کودکستان‌ها و بیمارستان‌ها و نزدیک پنجره منازل از نصب دکل خودداری کنند."

او افزود: "گزارش تخلفات از سوی شرکت ارتباط مشترک شهر داده شده است و اپراتورها ملزم به اصلاح نحوه نصب و راه‌اندازی دکل‌های موبایل شده‌اند."

سازمان انرژی اتمی ایران که نهاد مسئول در صدور مجوز و مکان‌یابی دکل‌ها و سنجش تشعشعات آنها است، گفته است که دکل‌های آنتن موبایل در ایران استاندارد هستند.

اما چند ماه پیش رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران، شرکت‌های خدمات موبایل را متهم کرد که آنتن‌های استاندارد را برای پوشش بهتر شبکه دستکاری می‌کنند.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در واکنش به این ادعا گفت که وزارت ارتباطات به طور مستمر بر دکل‌های مخابراتی نظارت می‌کند.

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، گفته است که آن شورا خواهان مجوز گرفتن اپراتورها از شرکت "ارتباط مشترک شهر" است.

این شرکت در سال ۱۳۸۶ از طرف شهرداری تهران تاسیس شد.