رئیس قوه قضائیه ایران: نحوه پوشش رسانه‌ها از اسیدپاشی، ظلم به نظام است

حق نشر عکس jomhouriat.ir

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران در همایش "قانون و امر به معروف و نهی از منکر"با اشاره به پرونده اسیدپاشی در اصفهان گفت: "چرا باید فضا را آلوده کنید در حالی که اکنون در مورد امر به معروف و نهی از منکر طرحی هم در مجلس مطرح است. حالا اگر غربی ها به این فضا دامن بزنند مقتضای ذات آنهاست چون ضد انقلابند، اما برای برخی رسانه ها متاسفم که موضوع را به امر به معروف وصل کردند."

رئیس قوه قضاییه در سخنان امروز یکشنبه ۴ آبان (۲۶ اکتبر) خود، پوشش بعضی رسانه های ایران از موارد اسیدپاشی در اصفهان را "ظلم فاحش به نظام و متدینین، معتقدین و متفکرین" خواند.

آقای لاریجانی با اشاره به طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر که در مجلس ایران مطرح است، گفت: "انکار کنندگان امر به معروف و نهی از منکر از کافران هستند."

او در عین حال تأکید کرد که حد و حدود امر به معروف و نهی از منکر را قانون مشخص می کند.

مهدی طائب، روحانی تندرو نزدیک به جبهه پایداری هم به خبرگزاری تسنیم گفته است: "رسانه‌ای که بر مبنای دروغ جوسازی کرده، جرمش از آن کسی که اسیدپاشی کرده، بالاتر است."

او افزود: "جامعه ما آرام است و شایعه‌پراکنی‌ها تنها برای القای بی‌اعتمادی در کشور و این است که همه‌چیز در نظام ما باید عوض شود است. ظاهرا این رسانه‌ها و روزنامه‌های زنجیره‌ای متوجه نیستند که از همین فضای امن و با ثبات استفاده می‌کنند و به این جریان اسیدپاشی‌ها دامن می‌زنند و نشریات خود را بیرون می‌دهند و نظام را متهم می‌کنند."

در روزهای اخیر شماری از رسانه‌های محافظه‌کار در ایران از چگونگی انعکاس اخبار اسیدپاشی‌های اصفهان و اعتراض های اجتماعی به آن انتقاد کرده‌اند. آنها می‌گویند که انعکاس گسترده خبر اسیدپاشی‌ها باعث القای جو ناامنی در اصفهان می‌شود. آنها همچنین بعضی رسانه های ایرانی را به "همسویی" با رسانه‌های خارجی متهم کرده اند.

در روزهای اخیر و در ارتباط با اعتراض های ناشی از اسید پاشی، بازداشت هایی هم صورت گرفته است.

از جمله براساس گزارش‌های رسیده از ایران، مهدیه گلرو، از اعضای کانون شهروندى زنان، امروز ۴ آبان ماه با حضور ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شد. او یکى از کسانى است که روز ٣٠ مهرماه به همراه جمعى دیگر از فعالان جنبش زنان در اعتراض به اسیدپاشی‌های اخیر در مقابل مجلس شوراى اسلامى جمع شدند و تصاویر آنان در رسانه ها منعکس شد.

همچنین آریا جعفری، عکاس خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در اصفهان، در روز دوم آبان‌ماه بازداشت شد. عکس‌های او از تجمع اعتراضی چهارشنبه علیه اسیدپاشی‌های اصفهان بخشی از پوشش خبری ایسنا در این زمینه بود. از اتهام و محل نگهداری او خبری در دست نیست.

اژه ای در اصفهان

در همین حال خبرگزاری‌های ایران اعلام کردند که غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای، سخنگوی قوه قضایی صبح امروز یک‌شنبه ۴ آبان ماه به اصفهان رفت.

آقای اژه‌ای از سوی رئیس قوه قضاییه به عنوان مسئول رسیدگی به این پرونده انتخاب و موظف شده است که بر تمام مراحل "شناسایی، تعقیب و رسیدگی" در این پرونده نظارت کند.

در نیمه دوم مهرماه امسال، گزارش‌هایی غیررسمی درباره اسیدپاشی به زنان در اصفهان منتشر شدند و در پی آن، مقامات پلیس اصفهان روز ۲۶ مهرماه تایید کردندکه دست‌کم چهار مورد اسیدپاشی به زنان رخ داده است.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی هم مدتی بعد اعلام کرد که در "دو سال اخیر ۷ یا ۸ نفر" نفر در اصفهان مورد اسیدپاشی قرار گرفته‌اند.

گزارش شده است که مهاجمانی موتورسوار به روی زنانی که در خیابان حضور داشتند، اسید پاشیده‌اند و در ادعاهایی تاییدنشده، گفته شد زنانی که پوشش آنها "نامناسب" خوانده شده است، هدف این مهاجمان بوده‌اند.

مقامات رسمی ایران این ادعا را تکذیب کرده‌اند.