تکذیب عدم آمادگی هاشمی رفسنجانی برای نامزدی ریاست خبرگان

هاشمی رفسنجانی حق نشر عکس Fars
Image caption سایت هاشمی رفسنجانی، خبر عدم پرهیز او از نامزدی ریاست خبرگان را به عنوان تیتر اول خود برگزیده است

یک "منبع نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی" به نقل از وی گفته است: "درصورتی که بعضی افراد که آنها را برای ریاست خبرگان صالح نمی‌دانم قصد کاندیدا شدن داشته باشند، آمادگی خود را برای کاندیداتوری ریاست این مجلس اعلام خواهم کرد."

این نقل قول، سه شنبه ۶ آبان (۲۸ اکتبر) در روزنامه جمهوری اسلامی منتشر شده که نزدیک به آقای هاشمی رفسنجانی محسوب می شود. سایت اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز، خبر این روزنامه را با تیتر "برای ریاست خبرگان می آیم"، به عنوان تیتر اول خود برگزیده است.

روزنامه جمهوری اسلامی خبر امروز خود را در "تکذیب" اظهارات احمد خاتمی از اعضای مجلس خبرگان منتشر کرده که پیشتر گفته بود: "شنیده‌ها حکایت از آن دارد که آقای هاشمی رفسنجانی تمایلی به نامزدی برای ریاست خبرگان ندارد."

منبع خبری این روزنامه تاکید کرده که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مطلبی را بر زبان نرانده که به معنی پرهیز از کاندیدا شدن برای ریاست مجلس خبرگان باشد.

محمدرضا مهدوی کنی، رئیس سابق مجلس خبرگان رهبری، هفته گذشته درگذشت و پس از مرگ او، گمانه زنی در مورد جایگزین احتمالی او بالا گرفته است.

بسیاری از رسانه های ایران، از محمود هاشمی شاهرودی، رئیس پیشین قوه قضائیه ایران، به عنوان گزینه اصلی جایگزینی آقای مهدوی کنی نام برده اند. آقای هاشمی شاهرودی، از روحانیون مورد اعتماد آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران است که با اکبر هاشمی رفسنجانی نیز روابط خوبی دارد.

در عین حال، تعدادی دیگر از روحانیونی که رسانه های ایران از احتمال کاندیداتوری آنها برای ریاست مجلس خبرگان خبر داده اند، به جریان سیاسی منتقد آقای هاشمی رفسنجانی تعلق دارند.

محمدتقی مصباح یزدی، احمد جنتی و محمد یزدی، از جمله منتقدان اکبر هاشمی رفسنجانی و جریان سیاسی نزدیک به او هستند که در روزهای گذشته، از آنها به عنوان نامزدهای احتمالی ریاست مجلس خبرگان نام برده شده است.

در سال ١٣٨٩ اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس وقت مجلس خبرگان، تحت فشار گروهی از مسئولان و روحانیون نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی، از کاندیدا شدن برای ریاست مجدد مجلس خبرگان خودداری کرد و جای خود را به محمدرضا مهدوی کنی داد.

در آن زمان، از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نقل شد که اگر آقای مهدوی کنی نامزد ریاست مجلس خبرگان شود، حاضر است که از کاندیدا شدن برای ریاست صرف نظر کند.

رئیس سابق مجلس خبرگان، جزو نسل اول مدیران جمهوری اسلامی بود که با اکبر هاشمی رفسنجانی روابط خوبی داشت.

مطالب مرتبط