مصلحی: سرویس جاسوسی انگلیس پشت صحنه اسیدپاشی اصفهان است

حیدر مصلحی، وزیر پیشین اطلاعات ایران شب گذشته (چهارشنبه ۷ آبان ماه) در مورد حملات اسیدپاشی اصفهان گفت: "عده ای از اسیدپاشی اصفهان، فضای سنگین رسانه‌ای را راه‌اندازی کردند که به‌ طور دقیق طراحی شده بود و پشت‌صحنه آن هم سرویس‌های جاسوسی هستند. بنده اطمینان دارم سرویس جاسوسی انگلیس (ام.آی.۶) پشت این موضوع است."

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، وزیر پیشین اطلاعات با اشاره به بحث ارتباط موضوع اسیدپاشی اصفهان با موضوع امر به معروف گفت: "به‌ عنوان مثال وقتی طرح امر به معروف و نهی از منکر به مجلس می‌رود، ناگهان معضلی به‌ نام «اسیدپاشی» راه می‌اندازند و فضای رسانه‌ای دنیا را وارد عمل می‌کنند."

آقای مصلحی همچنین عنوان کرد: "با بررسی‌هایی که ما انجام دادیم، دریافتیم که یک توطئه طراحی شده داخل و بیرون مشترک با هم است که در این شکی نیست."

در روزهای اخیر برخی رسانه‌های محافظه‌کار نحوه خبر رسانی درباره اسیدپاشی‌ها را زیر سوال بردند و بعضی رسانه‌ها را به "همسویی با ضدانقلاب" متهم کردند.

مقامات ارشد قضایی هشدار داده اند که با آن دسته از رسانه ها که پدیده اسیدپاشی را به "امر به معروف و نهی از منکر" مربوط کرده اند برخورد خواهد شد.

آریا جعفری، خبرنگار ایسنا که تجمع اعتراض به اسیدپاشی در اصفهان را پوشش داده بود، هفته گذشته بازداشت شد. علاوه بر این چهار نفر دیگر از خبرنگاران و کارکنان ایسنا هم بازداشت شدند که بعدتر آزاد شدند.

در همین حال سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای در خصوص این موضوع اعلام کرد که مطلع شده است "تعدادی از روزنامه‌نگاران به ویژه در دو شهر تهران و اصفهان از سوی نهادهای امنیتی با احضار و یا با تماس تلفنی تهدید شده‌اند که پرونده اسید پاشی را پیگیری نکنند و در این باره ننویسند."

گزارشگران بدون مرز انتقاد کرده است که: "واکنش بسیاری از مسئولان جمهوری اسلامی ایران در برابر این رویداد، حمله به رسانه‌ها و تهدید و بازداشت روزنامه‌نگاران است."

در نیمه دوم مهرماه امسال، گزارش‌هایی غیررسمی درباره اسیدپاشی به زنان در اصفهان منتشر شد و در پی آن، مقامات پلیس اصفهان روز ۲۶ مهرماه تایید کردند که دست‌کم چهار مورد اسیدپاشی به زنان رخ داده است.

گزارش شده است که مهاجمان موتورسوار به روی زنانی که در خیابان حضور داشتند، اسید پاشیده‌اند و در ادعاهایی تایید نشده، گفته شد زنانی که پوشش آنها "نامناسب" خوانده شده است، هدف این حملات بوده‌اند.