وکیل غنچه قوامی: حکم موکلم صادر شده، ولی ابلاغش نمی‌کنند

حق نشر عکس Amnesty International
Image caption وکیل غنچه قوامی می‌گوید که دادگاه، حکم او را ابلاغ نمی‌کند

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل غنچه قوامی، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، می‌گوید که قاضی پرونده موکلش، حکمی را به او نشان داده است که براساس آن، خانم قوامی به یک سال حبس محکوم شده است.

با این حال، آقای علیزاده طباطبایی به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت که حکم صادره، هنوز به او و موکلش ابلاغ نشده است.

او درباره دلیل احتمالی رئیس دادگاه در به تاخیر انداختن ابلاغ حکم توضیحی نداد.

غنچه قوامی، ۲۵ ساله، از اوایل تیرماه در بازداشت بوده است.

او روز ۳۰ خرداد و زمانی که برای تماشای مسابقات والیبال مردان به ورزشگاه آزادی تهران رفته بود، بازداشت و بعد از ساعاتی آزاد شد، ولی چند روز بعد، وقتی برای دریافت وسایل شخصی خود مراجعه کرد، دوباره بازداشت شد و از آن زمان، در زندان به سر می‌برد.

در پی انتشار گزارش‌های مربوط به بازداشت این شهروند ایرانی- بریتانیایی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران تاکید کرد که بازداشت خانم قوامی، ربطی به ورزش ندارد.

وکیل غنچه قوامی هم پیش از این گفته بود که اتهام موکلش "فعالیت تبلیغی علیه نظام" اعلام شده است.

آخرین جلسه دادگاه خانم قوامی در هفته پایانی مهرماه برگزار شد.

محمود علیزاده طباطبایی گفته است که طبق قانون، هر دادگاهی پس از پایان رسیدگی به یک پرونده، باید رأی خود را در همان جلسه صادر کند و در نهایت "در اولین فرصت و حداکثر ظرف یک هفته، رأی صادر شود" ولی دادگاهی که مسئول پرونده غنچه قوامی است، با گذشت سه هفته از پایان جلسه رسیدگی به این پرونده، هنوز رأی خود را ابلاغ نکرده است.

آقای علیزاده طباطبایی یادآور شد که غنچه قوامی هیچگونه سوءسابقه‌ای نداشته است و به همین دلیل، نسبت به تخفیف احتمالی حکم دادگاه علیه او ابراز امیدواری کرد.

وکیل غنچه قوامی همچنین گفت که طبق حکم دادگاه، به عنوان وکیل غنچه قوامی می‌تواند با او دیدار داشته باشد، ولی تاکنون چنین دیداری انجام نشده است و او تنها توانسته در جلسه دادگاه با موکلش دیدار کند.

مطالب مرتبط