ایران پس از بیش از یک دهه با سفر گزارشگران حقوق بشری موافقت کرد

حق نشر عکس TASNIM
Image caption آقای صادقی در گفتگو با تسنیم و فارس این خبر را داده است

هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضاییه ایران، از موافقت مقام‌های ایرانی با سفر دو گزارشگر حقوق بشری به ایران خبر داده است.

آقای صادقی در یک نشست خبری، که به طور مشترک توسط خبرگزاری‌های تسنیم و فارس انجام شده، ضمن انتقاد از عملکرد احمد شهید، گفته است دو گزارشگر دیگر سال آینده میلادی به ایران سفر می‌کنند.

او گفته است: "در دیدار با رئیس جدید شورای حقوق بشر، ایران آمادگی خود را برای پذیرش گزارشگران منصف اعلام کرد و قرار شد در دو مورد تخصصی گزارشگران تخصصی در سال میلادی آینده وارد کشور شوند."

آقای صادقی اشاره‌ای به زمینه تخصصی این دو گزارشگر نکرده است.

احمد شهید که از طرف سازمان ملل به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران تعیین شده، تاکنون نتوانسته است برای تهیه گزارش خود به ایران سفر کند. مقام‌های مختلف ایرانی بارها گزارش‌های او را به شدت زیر سوال برده‌اند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه نیز گفته است: "گزارشگر ویژه کنونی یعنی احمد شهید گزارشگر منصفی نیست و مجموعه رفتارها و صحبت‌های وی نشان داده او نسبت به جمهوری اسلامی ایران بی‌طرف نیست."

ایران پیش از این نیز به برخی گزارشگران حقوق بشری اجازه سفر را داده است، اما هم‌اکنون بیشتر از یک دهه از آخرین مورد آنها می‌گذرد.

عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر به بی‌بی‌سی فارسی گفت که هنوز معلوم نیست ایران پذیرای کدام یک از گزارشگران حقوق بشر خواهد بود.

او توضیح داد: شورای حقوق بشر دو دسته گزارشگر تعیین می‌کند، یک دسته گزارشگران موضوعی که بین ۱۵ تا ۱۶ نفر هستند و هر سال درباره یکی از موضوع‌های حقوق بشر در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در تمام کشورهای جهان گزارش تهیه می‌کنند و گروه دوم، گزارشگران ویژه هستند که به طور استثنایی و در صورت وخیم شدن وضعیت حقوق بشر در یک کشور، برای پیگیری وضعیت آن کشور تعیین می‌شوند، یعنی همان ماموریتی که احمد شهید برای نزدیک به دو سال و نیم انجام می‌دهد.

آقای لاهیجی یادآور شد: نزدیک به ده سال است که هیچ‌یک از این دو دسته گزارشگران، با وجود درخواست‌های متعدد نتوانسته‌اند به ایران بروند.

رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر اضافه کرد: هنوز معلوم نیست که کدام‌یک از گزارشگران حقوق بشری قرار است به ایران بروند و بدیهی است که اگر آنها گزارشگران ویژه در اموری مثل شکنجه، آزادی بیان یا اقلیت‌های مذهبی باشند، سفر آنها به ایران به طور حتم موثر خواهد بود، ولی اگر گزارشگران حوزه‌ای مثل آموزش و پرورش باشند که وضعیت ایران در آنها چندان وخیم نیست، حضور آنها تاثیر چندانی نخواهد داشت.

موافقت با سفر موریس کاپیتورن، گزارشگر ویژه وقت، آخرین مورد از موافقت با سفر این گزارشگران بوده است.

آقای کاپیتورن از سال ۱۹۹۶ گزارشگر ویژه حقوق بشر در زمینه ایران بود. ماموریت او در سال ۲۰۰۲ پایان یافت. او جانشین گالین دوپل شد که از سال ۱۹۸۶ این سمت را بر عهده داشت.

اولین گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران نیز آندریاس آگوییلار بود که از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۶ در این مقام حضور داشت.

هر چهار گزارشگر ویژه حقوق بشر از عدم همکاری مقام‌های ایرانی در تهیه گزارششان انتقاد کرده‌اند.

مطالب مرتبط