آیت‌الله خامنه‌ای: غرب نمی‌تواند ایران را در قضیه هسته‌ای به زانو درآورد

آیت الله خامنه ای حق نشر عکس khamenei.ir

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت: "آمریکا و کشورهای استعمارگر اروپایی دور هم جمع شدند تا جمهوری اسلامی ایران را در قضیه هسته ای به زانو درآورند اما نتوانستند و در آینده نیز نخواهند توانست."

رهبر جمهوری اسلامی ایران، این اظهارات را سه شنبه چهارم آبان (۲۵ نوامبر) و در جمع میهمانان شرکت کننده در "کنگره جهانی جریانهای تکفیری از دیدگاه علمای اسلامی" بیان کرده که یک روز بعد از تمدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ برگزار شده است.

در پی به نتیجه نرسیدن دور قبلی مذاکرات هسته ای و توافق طرفین در وین بر ادامه مذاکرات تا هفت ماه دیگر، اصولگرایان مخالف گفتگوهای اتمی به انتقاد از دولت حسن روحانی و مذاکره کنندگان هسته ای ایران پرداخته اند.

روزنامه کیهان، که مدیر مسئول آن توسط آیت الله خامنه ای منصوب می شود، در همین ارتباط با روتیتر "نتیجه یک سال مذاکره با ۱+۵"، تیتر اصلی شماره روز سه شنبه خود را چنین انتخاب کرده است: "کدخدا قابل اعتماد نبود، تحریم ها تمدید شد".

حق نشر عکس a

این تیتر، طعنه ای به یکی از اظهارات معروف حسن روحانی رئیس جمهور در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ به نظر می رسد که گفتگو با ایالات متحده را موثرتر از مذاکره با قدرت های اروپایی "دنباله رو" آمریکا دانسته و افزوده بود که "با کدخدا بستن راحت تر است".

سرمقاله امروز کیهان، مضمون انتقادی تندی نسبت به مذاکره کنندگان هسته ای ایران دارد و محمدجواد ظریف را به خاطر مذاکره با آمریکا و دست‌دادن با "نماینده رژیمی که آلوده به خون ده‌ها میلیون انسان بی‌گناه در چهار گوشه منطقه است" مورد انتقاد شدید قرار می دهد.

همزمان، روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران، تیتر اول "۷ ماه تنفس مصنوعی به دیپلماسی هسته‌ای" را با روتیتر "استمرار قطعی تحریم‌ها تا تابستان سال دیگر" برای شماره امروز انتخاب کرده است.

رسایی: جشن می گیریم

در واکنشی متفاوت، روزنامه وطن امروز، نزدیک به جبهه پایداری، تیتر بسیار بزرگ شماره سه شنبه خود را به کلمه "هیچ" اختصاص داده و متن خبر مرتبط با این تیتر را سفید گذاشته است. این تیتر، نشان دهنده موضع این روزنامه به نظر می رسد که سیاست هسته ای دولت را بدون نتیجه می داند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حمید رسایی، نماینده نزدیک به جبهه پایداری نیز، در نطق میان دستور امروز خود در مجلس ایران، از به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته ای در وین ابراز خوشنودی کرده است.

آقای رسایی با تاکید بر اینکه از ابتدا امیدی به این مذاکرات وجود نداشته گفت: "ما امروز را جشن می گیریم؛ جشن اثبات حقانیت استراتژی مقاومت، جشن اثبات خوی استکباری آمریکا و نوچه هایش."

همچنین، سایت رجانیوز، وابسته به جبهه پایداری، دیپلمات های ایران را به مخفی کاری متهم کرده است. این سایت مطلبی را منتشر کرده که حکایت دارد به عقیده "برخی رسانه ها خبری و کارشناسان"، تیم مذاکره‌کننده "برای تمدید مذاکرات، امتیازاتی را به طرف مقابل ارائه داده است".

واکنش های منفی رسانه ها و سخنگویان نزدیک به جبهه پایداری به مذاکرات هسته ای، در شرایطی صورت گرفته که سایر محافظه کاران، حداقل تاکنون، رویکرد محتاطانه تری نسبت به این مذاکرات در پیش گرفته اند.

محمد‌رضا باهنر، دبیرکل "جبهه پیروان امام و رهبری"، با تاکید بر "تخصص، تعهد و پایبندی تیم مذاکره‌کننده کنونی به مبانی کلی نظام" گفته است: "ما باید به حمایت خود از تیم مذاکره‌کننده ادامه داده و به آنان خسته‌نباشید بگوییم. همچنین به آنان هشدار دهیم که دشمن غیرقابل اعتماد است."

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم نیز گفته است که "وضعیت مذاکرات با ابتدای کار تفاوت کرده است" چون "قدرت‌های غربی به خوبی از اقتدار ایران اسلامی مطلع شده و می‌دانند که ما دست از حقوق خود بر نمی‌داریم".