نگرانی خانواده سهیل عربی از حکم اعدام برای مطالب او در فیسبوک

حق نشر عکس

خانواده و نزدیکان سهیل عربی، که به خاطر انتشار مطالبی در فیسبوک و به اتهام "سب النبی" به اعدام محکوم شده است، به شدت نگران وضعیت این زندانی هستند.

یکی از نزدیکان خانواده آقای عربی با اعلام این موضوع به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "این حکم براساس اقرار در بازجویی و پرینت صفحه‌های فیسبوکی صادر شده، حال اینکه این احتمال وجود دارد که اقرار آقای عربی بر اساس فشار و شکنجه در طول دوران بازجویی صورت گرفته باشد."

به گفته این فرد مطلع، تلاش‌های خانواده و همسر سهیل عربی برای شکسته شدن این حکم ادامه دارد.

سهیل عربی و وکیلش با اعتراض به اتهام سب‌النبی، این اتهام را رد کرده‌اند.

به نوشته کمپین ببین المللی حقوق بشر آقای عربی به جز اتهام سب‌النبی به اتهام توهین به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و غلامعلی حداد عادل، نماینده تهران در مجلس، از طریق نوشته‌هایش در فیسبوک در دادگاه ویژه کارکنان دولت به ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد که این حکم در تجدید نظر تایید شده است.

همچنین او به اتهام توهین به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و "تبلیغ علیه نظام" در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی به سه سال حبس محکوم شده که این حکم نیز در دادگاه تجدیدنظر "عینا" تایید شد.

سایت کلمه نیز پیشتر در مورد آقای عربی نوشت: "سهیل عربی با توجه به حرفه‌اش که عکاسی بوده در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی چون فیسبوک نیز فعالیت داشته و مطالبی را در نقد دولت قبل و بعضا با رویکرد طنز منتشر می‌کرده است."

بر اساس گزارش‌ها، سهیل عربی، ۳۰ ساله، متاهل و دارای یک فرزند پنج ساله است که در آبان ۱۳۹۲ توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران به همراه همسرش بازداشت شد. همسر او چند ساعت بعد‌ آزاد شد اما او دو ماه در سلول انفرادی بند دو الف سپاه پاسداران بود و پس از آن به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

حق نشر عکس ICHI
Image caption سهیل عربی و دختر پنج ساله‌اش

سایت کلمه سهیل عربی را از جمله "قربانیان پروژه سال ۱۳۹۲ اطلاعات سپاه پاسداران برای برخورد با شهروندان فعال در فیسبوک" دانسته است.

از جمله این موارد، پرونده گردانندگان صفحه فیسبوکی "کمپین یادآوری امام نقی به شیعیان" بود که به اتهام "سب النبی" بازداشت و با دفاعیات وکلای خود از مجازات اعدام نجات یافتند.