روحانی کاهش قیمت نفت را 'خیانت علیه جهان اسلام' خواند

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای روحانی برخی کشورها را متهم کرده که با توطئه و برنامه‌ریزی قیمت نفت را کاهش داده‌اند

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در جلسه هیات دولت کاهش قیمت جهانی نفت را "صرفا یک موضوع اقتصادی" ندانسته و گفته که این اتفاق "ناشی از توطئه و برنامه ریزی سیاسی برخی از کشورها بوده است."

آقای روحانی گفته که "کاهش قیمت نفت توطئه ای علیه مردم منطقه و مسلمانان بوده که نفع آن صرفاً برای برخی دیگر از کشورها می باشد."

قیمت نفت در ماه‌های اخیر نزدیک به ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است و از حدود ۱۱۵ دلار به کمتر از ۷۰ دلار در هر بشکه رسیده است.

برخی دلیل این کاهش را به تولید بالای عربستان و عدم تمایلش به کاهش تولید، برخی جنگ اقتصادی و فشار بر ایران و روسیه و برخی نیز افزایش تولید نفت شیل آمریکا می دانند.

آقای روحانی بدون این که از کشوری نام ببرد گفت که "مردم این گونه توطئه ها و به تعبیری خیانت ها علیه جهان اسلام را از یاد نخواهند برد و مسلما به این توطئه عکس العمل نشان خواهند داد و کشورهایی که پشت این توطئه هستند باید بدانند که نفرت را در جهان اسلام نسبت به خود افزایش می دهند."

کاهش قیمت نفت برای کشورهایی نظیر ایران که عمده درآمدهای ارزی خود را از محل صادرات نفت به دست می آورند، مشکل آفرین استف به خصوص در شرایطی که به دلیل تحریم ها تولید نفت ایران به کمتر از نصف (یک میلیون بشکه در روز) کاهش پیدا کرده است.

آقای روحانی در عین حال گفته که "مردم مطمئن باشند دولت توانایی اداره کشور را به خوبی و با همین قیمت نفت دارد و این کاهش ، عدم اتکای بودجه کشور به نفت را افزایش می‌دهد."

دولت آقای روحانی دومین لایحه بودجه خود را این هفته به مجلس برد و بر اساس این بودجه سهم نفت در درآمدهای دولت کاهش پیدا کرده است.

آقای روحانی می گوید که بودجه ۹۴ کمترین اتکا را به درآمدهای نفتی دارد و "این امر نسبت به سال‌های گذشته بی سابقه بوده و این کاهش قیمت نفت فرصتی است تا وابستگی بودجه را از درآمدهای نفتی جدا کنیم."

دولت آقای روحانی امیدوار است باوجود کاهش قیمت نفت، صادرات غیرنفتی به ۵۰ میلیارد دلار در سال جاری برسد. وی گفته است "با تحقق این امر می توانیم کاهش درآمدهای نفتی را جبران کنیم."

مطالب مرتبط