ایران هرگونه مداخله در ترور پاپ ژان پل دوم را تکذیب کرد

حق نشر عکس OSSERVATORE ROMANO ARTURO MARI
Image caption پاپ ژان پل دوم، در دوران حبس محمد علی آقجا، با او ملاقات کرد

سفارت ایران در صربستان می‌گوید تهران ادعای محمد علی آقجا مبنی بر نقش ایران، در ترور پاپ ژان پل دوم را تکذیب می‌کند.

محمد علی آقجا، شهروند ترکیه، در سال ۱۹۸۱ پاپ وقت را در میدان سن‌پیتر واتیکان هدف گلوله قرار داد اما پاپ جان سالم به در برد.

خبرگزاری آسوشیتد پرس، روز پنجشنبه (۲۵ دسامبر - چهارم دی) گزارش کرد که سفارت ایران در بلگراد، ضمن تکذیب ادعای محمد علی آقجا، اعلام کرده آیت‌الله خمینی، در زمان حیاتش با رهبران تمامی ادیان من جمله پاپ رهبر کاتولیک‌های جهان، ارتباط خوبی داشته است.

علت واکنش سفارت ایران در بلگراد به این اتهامات آن بوده است که طی هفته گذشته، محمد علی آقجا، طی مصاحبه‌ای با تلویزیون صربستان در مورد کتابش "به من وعده بهشت داده بودند" مدعی شده که طی‌‍ ملاقاتش با پاپ در دوران حبس، به رهبر وقت کاتولیک‌های جهان، از ارتباط رهبر ایران با نقشه ترور او سخن گفته است.

این در حالی است که پیش‌تر واتیکان هم با صدور بیانیه‌ای ادعای آقای آقجا، که بارها تغییر یافته، را تکذیب کرده بود.

محمد علی آقجا، بعد از ترور ناموفق پاپ، دستگیر و به حبس ابد محکوم شد اما بعد از در خواست پاپ برای بخشودگی او، تا سال ٢٠٠٠ در ایتالیا در زندان بود و بعد به ترکیه فرستاده شد و در این کشور به دلیل پرونده های دیگری که داشت، محاکمه و زندانی شد. آقجا سرانجام در سال ٢٠١٠ از زندان آزاد شد.

در آن ایام (مه ۱۹۸۱) بررسی‌های اولیه پلیس ایتالیا نشان داد که او متعلق به گروه ناسیونالیست افراطی "گرگهای خاکستری" است.

درگیری‌های این گروه با چپ‌های ترکیه در دهه هفتاد میلادی هزاران کشته بر جای گذاشت.

آقجا در نوامبر ۱۹۷۹ به اتهام قتل سردبیر یک روزنامه لیبرال محبوس و در حال محاکمه بود. اما او از زندان استانبول گریخت. دادگاه نیز او را بطور غیابی به مرگ محکوم کرد.

وی به کشورهای مختلف اروپایی رفت و سرانجام سه روز پیش از حمله به پاپ وارد ایتالیا شد.

او در بازجویی‌های اولیه گفت با گروه‌های فلسطینی مرتبط است. اما بعد سرویس جاسوسی بلغارستان و کا.گ.ب سازمان جاسوسی شوروی سابق را مقصر نامید.

این تئوری او در آن ایام تا حدودی قابل باور بود. پاپ ژان پل دوم منتقد صریح کمونیسم و الهام بخش جنبش همبستگی در کشور خود یعنی لهستان بود.

این اظهارات منجر به تعقیب سه شهروند بلغارستان و چهار تبعه ترکیه شد.

اما ادعاهای عجیب آقجا از جمله اینکه او حضرت عیسی است سایر اظهاراتش را زیر سوال بود و سرانجام هر هفت مظنون در سال ۱۹۸۶ تبرئه شدند.