شماری از فعالان مدنی ایران برای ساعاتی بازداشت شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption نسرین ستوده در مدت کمتر از سه ماه، سه بار بازداشت شده است

شماری از فعالان مدنی در ایران که قصد داشتند روز جمعه، پنجم دی، در مراسم سالگرد یکی از کشته‌شدگان حوادث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ شرکت کنند، برای ساعاتی بازداشت شده‌اند.

محمد ملکی، نرگس محمدی، رضا خندان و نسرین ستوده از جمله بازداشت‌شدگان بودند.

آنها قصد داشتند که در مراسم ششمین سالگرد کشته شدن مصطفی کریم‌بیگی شرکت کنند. آقای کریم‌بیگی دی ماه ۱۳۸۸ و در جریان تجمعات اعتراض‌آمیز به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ایران کشته شد و قرار بود مراسم سالگرد او در شهر شهریار برگزار شود.

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر به بی‌بی‌سی فارسی گفت که روز جمعه و به محض ورود او و همسرش، رضا خندان، به شهریار، سرنشینان یک خودرو آنها را متوقف و بازداشت کرده‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

او اضافه کرد که به همراه همسرش، پس از بازداشت به اداره اطلاعات شهریار منتقل شده‌اند و در آنجا دریافته‌اند که به جز آنها، شش نفر دیگر هم قبلا بازداشت شده‌اند.

خانم ستوده اضافه کرد که آنها برای چهار-پنج ساعت در بازداشت بودند و در این مدت، هیچ حکمی به او و همسرش نشان داده نشده است.

به گفته خانم ستوده، هنگام آزادی، تعدادی از مدارک همسرش به آنها برگردانده نشده است و حتی آنها تهدید شده‌اند که اگر بر دریافت این مدارک اصرار کنند، "به عنوان تهمت، تحت پیگرد" قرار خواهند گرفت.

این سومین‌باری است که خانم ستوده بازداشت می‌شود و به گفته او، همه این موارد بدون ارائه هیچ حکم بازداشتی انجام شده است.

درباره دوبار دیگری که خانم ستوده بازداشت شد، بیشتر بخوانید:

بازداشت در آذرماه: تجمع برای 'حق کار دگراندیشان' مقابل کانون وکلای دادگستری تهران

بازداشت در آبان ماه: نسرین ستوده ساعاتی بعد از بازداشت، آزاد شد

مطالب مرتبط