درخواست رئیس‌جمهوری ایران برای برگزاری همه‌پرسی

حق نشر عکس TASNIM

رئیس‌جمهوری ایران خواستار اجرای اصلی از قانون اساسی شده است که بر برگزاری همه‌پرسی در مسائل مهم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی تأکید دارد.

حسن روحانی که در همایش اقتصاد ایران سخن می‌گفت، تاکید کرد: "برای یک بار هم که شده، درباره مسئله بسیار مهم که ممکن است اختلافی هم باشد... [مسئله‌ای که] برای همه اهمیت دارد و در زندگی همه تاثیرگذار است، نظر مستقیم مردم پرسیده شود."

به گفته رئیس جمهوری ایران، بر اساس قانون اساسی، مسایل مهم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به جای این‌که در مجلس تصویب شود، باید مستقیم به آرای عمومی و همه‌پرسی گذاشته شود؛ اما آن‌طور که آقای روحانی گفته، "اکنون ۳۶ سال گذشته و یک بار هم این اصل قانون اساسی اجرا و عمل نشده است."

______________________________________________________________________

اصل‏ پنجاه و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران: در مسائل‏ بسیار مهم‏ اقتصادی‏، سیاسی‏، اجتماعی‏ و فرهنگی‏ ممکن‏ است‏ اعمال‏ قوه‏ مقننه‏ از راه‏ همه‏ پرسی‏ و مراجعه‏ مستقیم‏ به‏ آراء مردم‏ صورت‏ گیرد. در خواست‏ مراجعه‏ به‏ آراء عمومی‏ باید به‏ تصویب‏ دو سوم‏ مجموع‏ نمایندگان‏ مجلس‏ برسد.

______________________________________________________________________

آقای روحانی اشاره نکرد که از نظر او چه مسئله مهمی باید به همه‌پرسی گذاشته شود، اما توضیح داد که باید برای مدتی، بیشتر به اقتصاد توجه کرد و افزود، اقتصاد ایران بیشتر سیاسی است و با سیاست خارجی و داخلی در هم تنیده است.

رئیس‌جمهوری ایران در کتاب خاطرات خود نوشته‌ است که سال ۱۳۸۳، زمانی که دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده، درباره برنامه هسته‌ای ایران، پیشنهاد برگزاری رفراندوم داده است: "با سران نظام مطرح کردم که چون مسئله هسته‌ای به نقطه سرنوشت‌سازی رسیده، خوب است موضوع به رفراندوم عمومی گذاشته شود و از مردم پرسیده شود که اگر موافق هستند، رای مثبت بدهند تا غنی‌سازی آغاز شود و پیامدهای احتمالی آن را هم ملت بپذیرد."

پرداخت یارانه و پرونده هسته‌ای، دو تحول مناقشه‌برانگیز سال‌های گذشته، از موضوعاتی بوده که مقام‌ها و چهره‌های سیاسی ایران خواستار برگزاری همه‌پرسی درباره آن‌ها شده بودند. پنج سال پیش محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری وقت خواستار برگزاری رفراندوم درباره یارانه‌ها شد. جمعی از چهره‌های سیاسی ایران از جمله میرحسین موسوی، آخرین نخست‌وزیر ایران و از سران مخالف نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ هم خواستار برگزاری رفراندوم درباره سیاست خارجی و پرونده هسته‌ای ایران شده بودند.

فروردین ۱۳۵۸ در اولین همه‌پرسی جمهوری اسلامی ایران، نظام جمهوری اسلامی به همه‌پرسی گذاشته شد. بعد از آن دو مرتبه در سال‌های ۱۳۵۸ و ۱۳۶۸ قانون اساسی و بازنگری آن به رأی عمومی گذاشته شده است.

______________________________________________________________________

نمونه‌هایی از پیشنهاد رفراندوم در سال‌های اخیر

محمدرضا خاتمی،دبیروقت جبهه مشارکت فروردین ۱۳۸۲ پیشنهاد برگزاری رفراندوم درباره لوایح دوگانه و اختیارات رئیس‌جمهوری
حسن روحانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی زمستان ۱۳۸۳ پیشنهاد برگزاری رفراندوم هسته‌ای و همه‌پرسی درباره ادامه غنی‌سازی
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل فروردین ۱۳۸۶ درخواست برگزاری رفراندوم هسته‌ای برای رفع "نگرانی از آینده کشور"
اکبر هاشمی رفسنجانی،رئیس مجمع تشخیص مصلحت آذر ۱۳۸۷ برگزاری رفراندوم در مسائل مهم کشور و ایجاد فضای آزاد برای طرح همه نظریات
محمدخاتمی،رئیس‌جمهوری پیشین ایران تیر ۱۳۸۸ درخواست برگزاری رفراندوم برای خروج از بحران سیاسی در جریان حوادث بعد از انتخابات ۱۳۸۸
مهدی کروبی،دبیرکل حزب اعتماد ملی اسفند ۱۳۸۸ پیشنهاد رفراندوم برای خروج از بحران سیاسی بعد از حوادث آن سال و "پایان دادن به حاکمیت شورای نگهبان"
میرحسین موسوی،آخرین نخست‌وزیر ایران تیر ۱۳۸۹ درخواست همه‌پرسی درباره سیاست خارجی و پرونده هسته‌ای برای جلوگیری از "خطرات ناشی از تحریم‌ها"
عبدالله نوری، وزیر کشور پیشین تیر ۱۳۹۱ برگزاری رفراندوم درباره پرونده هسته‌ای

_____________________________________________________________________

'آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست'

آقای روحانی در همایش 'اقتصاد ایران، راهکارهای دستیابی به رشد پایدار' درباره پرونده هسته‌ای ایران گفت: "کشور با انزوا نمی‌تواند رشد مستمر داشته باشد."

او از "اصول و آرمان‌ها" دفاع کرده اما در عین حال گفته است که "مگر کسی در میز مذاکره بر سر اصول و آرمان‌ها بحث می‌کند؟ یک عده در توهمات زندگی می‌کنند. دنیای امروز بحث منافع است."

به گفته آقای روحانی، در سیاست خارجی درباره اصول و آرمان‌ها بحث نمی‌شود؛ بلکه منافع دو طرف مطرح است.

رئیس جمهوری ایران می‌گوید: "آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست، بلکه آرمان به مغز و قلب و اراده ما وصل است."

او تصریح کرده است: "در توافق ژنو بخشی از تحریم‌ها در حوزه خودرو، پتروشیمی و کشتیرانی برطرف شد و بخشی از اموال بلوکه شده آزاد شد که در مقابل ما شفافیت بیشتری نشان دهیم و بگوییم فلان نوع غنی‌سازی که در حال حاضر به آن نیاز نداریم، برای مدتی متوقف می‌شود. آیا این کار به معنای زیر سوال رفتن آرمان‌ها و اصول ما است؟"

'فرار بعضی نهادها از مالیات'

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنانش از اقتصاد رانتی و انحصاری در ایران انتقاد کرده و گفته است: "نمی‌شود یک نهاد کار اقتصادی بکند و مالیات ندهد، اما تا می‌گوییم فلان نهاد باید مالیات بدهد، بساطی درست می‌شود که می بینید."

او تاکید کرد: "این دولت چیزی که بداند و بفهمد مصالح مردم است بدون واهمه از هیچکس و هیچ نهاد، اعلام خواهد کرد و به مردم خواهد گفت و اگر لازم باشد لایحه لازم را تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد کرد، اما بدانید برخی امور سیاست داخلی اش بسیار بسیار قوی است؛ بیش از آنچه فکر می کنید قوی است."

مطالب مرتبط