رهبر ایران در دیدار رئیس‌جمهور ونزوئلا: کاهش قیمت نفت کار دشمنان است

حق نشر عکس president.ir
Image caption استقبال رسمی از رئیس‌جمهور ونزوئلا در تهران

نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا که به تهران سفر کرده است، با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر و حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران دیدار کرد.

رئیس‌جمهور ونزوئلا امروز، شنبه ۲۰ دی، وارد تهران شد و مورد استقبال رسمی همتای ایرانی خود قرار گرفت.

رهبر ایران در دیدار با آقای مادورو از "تصمیم قطعی جمهوری اسلامی" برای افزایش همکاری‌‌ با ونزوئلا خبر داد و گفت: "دشمنان مشترک ما از نفت به عنوان یک حربه سیاسی استفاده می‌کنند و قطعا در این کاهش شدید قیمت نفت نقش دارند."

قیمت نفت در ماه‌های اخیر به طور کم‌سابقه‌ای سقوط کرده، به ترتیبی که ظرف حدود ۴ ماه از بالای ۱۰۰ دلار به پایین ۵۰ دلار رسیده است. تولید بالای عربستان سعودی یکی از دلایل عمده سقوط قیمت نفت دانسته می‌شود.

رهبر ایران در دیدار با رئیس‌جمهور ونزوئلا تاکید کرد که روابط دو کشور ورای مسائل نفتی است. او همچنین از هوگو چاوز، رئیس‌جمهور سابق ونزوئلا ستایش کرد.

سایت آیت‌الله خامنه‌ای نوشته که نیکولاس مادورو به رهبر ایران گفته است: "آقای چاوز همواره در سخنان خود، رهنمودهای جنابعالی را یادآوری می‌کرد و احترام ویژه‌ای برای ملت، جایگاه و تاریخ ایران قائل بود و ما نیز همچون او، ایران را خانه خود می‌دانیم."

حق نشر عکس khamenei.ir

به گزارش سایت ریاست جمهوری ایران آقای مادورو در دیدار با حسن روحانی از تمایل دولتش به گسترش روابط با ایران سخن گفت و بر ضرورت همکاری کشورهای صادرکننده نفت برای مدیریت قیمت نفت تاکید کرد.

حسن روحانی نیز در این دیدار گفت: "توسعه روابط با کشورهای آمریکای لاتین از جمله ونزوئلا، از سیاست‌های دولت یازدهم است."

آقای روحانی گفت: "ونزوئلا می‌تواند پایگاهی مناسب برای صدور کالا و خدمات ایران به آمریکای لاتین باشد."

ایران و ونزوئلا در سال‌های اخیر روابط گرمی داشته‌اند و به ویژه محمود احمدی‌نژاد رابطه نزدیکی با هوگو چاوز داشت.